Turizam u Sisku okreće se industrijskoj baštini

nn

261020211635266414.jpeg

Za razvoj turizma u Sisku, temeljenog na industrijskoj baštini, tijekom sljedeće dvije godine utrošit će se 26 milijuna kuna. Riječ je o uređenju Holandske kuće u info centar industrijske baštine, no od ovog će se iznosa obnoviti i riječna dizalica Granik, modernizirati Gradska galerija Striegl, urediti postava povijesti riječne plovidbe u Sisku na brodu Biokovo, kao i obilježiti ruta industrijske baštine i održati radionice za sudionike koji će raditi na razvoju i promociji turističke ponude.
No, ovo nije jedini projekt planiran kako bi Sisak postao razvijeniji i ljepši grad, bolje mjesto za život i perspektivnije za pronalazak radnog mjesta. Štoviše, sljedećim velikim projektom vezanim uz kulturu Grad Sisak i partneri počet će se baviti odmah nakon Holandske kuće.

„Interpretacijski centar arheološke baštine je naš sljedeći veliki zalogaj kojeg ćemo sa sličnim partnerima i s istom vizijom staviti u funkciju i nominirati za dobivanje sredstava iz europskih fondova. Prvi korak je bilo rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, što je uvijek dug i skup proces kada neku dugo godina zanemarivanu baštinu stavljate u funkciju u koju želite“, rekla je sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček.
Još jedan od projekata na kojem se već počelo raditi je i napuštena vojarna u Lađarskoj ulici, no projekt trenutno stoji.

„Grad Sisak je uložio ne mala sredstva u elaborat i idejni projekt, pripremljena je darovnica da nam je država, odnosno Državni ured za upravljanje državnom imovinom, koji je vlasnik, daruje i onda je došla nesposobna Vlada HDZ-a i Mosta i šest mjeseci ne možemo dobiti apsolutno nikakav odgovor u kojoj je to fazi i zašto darovnica koja je bila spremna da ide na sjednicu Vlade, dakle formalnost koja se trebala izglasati, stoji, a s njom i ovaj važan sisački projekt“, objasnila je gradonačelnica.

Istu sudbinu doživjela je i bivša upravna zgrada Željezare.

„Što se tiče bivše upravne zgrade Željezare, isto je tako bila pred rješavanjem. Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom predložili smo model rješenja na način da se nekretnine koje su u vlasništvu Grada Siska, a koje koriste državne institucije, zamjene s tom starom, trošnom zgradom u kojoj mi jednog dana vidimo tehnološki park. Postoje i europski fondovi iz kojih možemo povući sredstva za to, međutim, kažem, šest mjeseci je izgubljeno u nepovrat i bili smo samo jedne od žrtava tog neuspjelog eksperimenta“, dodala je Ikić Baniček.

A da je Sisak doista grad bogat vrijednim primjercima arhitekture industrijske baštine potvrđuje i zgrada u Rimskoj ulici.

„Tu smo u fazi pregovora i velika je vjerojatnost da će grad postati vlasnik tzv. „Mülleričine zgrade“. Namjena će biti isto tako kulturna i nećemo stati. Mogu reći da smo sad na pola puta moje vizije kako Sisak pretvoriti u uređen i kulturan grad koji punim plućima diše i punim plućima iskorištava sve svoje kapacitete, od turističkih, kulturnih, povijesnih, pa do onih poduzetničkih i godpodarskih“, zaključila je gradonačelnica.

najčitanije