Od 28.12. prošle pa do 15.2. ove godine gotovo 5 tisuća potresa

imp

251020211635200549.jpeg

Prije točno 70 danas područje Siska, Petrinje i Gline pogodila je serija potresa. Prema izvješću Seizmološke službe u periodu od 28.12.2020. do 15.2.2021. godine pogodilo nas je oko 5000 potresa. Broj potresa po danima i njihove magnitude u pravilu se smanjuju kako vrijeme prolazi. Međutim, još uvijek možemo očekivati jače potrese, kao što smo svjedočili zadnjih nekoliko dana, konkrentno 24.2. i 3.3. kada su se dogodili potresi magnitude nešto veće od 4 i dane s većim brojem potresa.

Očekuje se da bi ova serija potresa mogla potrajati još mjesecima i godinama, tj. da će se nakon toliko vremena razina seizmičnosti vratiti na stanje kakvo je bilo prije početka same serije potresa.
Od 28. prosinca 2020. do 15. veljače 2021. godine ukupno je zabilježeno 960 potresa magnituda većih ili jednakih 2.0. Od toga je jedan potres imao magnitudu veću od 6.0, dva potresa imala su magnitude između 5.0 i 5.9, bilo je trinaest potresa magnituda između 4.0 i 4.9, 98 potresa magnituda od 3.0 do 3.9 i 846 potresa magnituda od 2.0 do 2.9. Potresa magnitude manje od 2.0 ukupno je locirano nešto manje od 3000.

Najveći broj potresa dogodio se u prva dva tjedna nakon glavnog potresa i tada su se dogodili najjači naknadni potresi. Potresi s vremenom postaju sve rjeđi i njihove magnitude se smanjuju. Ovdje treba imati na umu da proces ne ide linearno, nego su jači naknadni potresi neravnomjerno raspoređeni u vremenu.

Prema izvještaju inženjerskih geologa i geotehničara s RGN fakuleta i Građevinskog fakulteta u Rijeci, utvrđeno je pojavljivanje klizišta, vrtača usijedanja te pojava likvefakcije. Prilikom gčavnog potresa zapadno se krilo rasjeka pomaklo oko 35 cm prema sjeverozapadu, a istočno oko 28 centimetara u smjeru jugoistoka.

Trenutno je i dalje aktivan tim geologa koji istražuju situaciju na terenu kod samog epicentralnog područja. Kako stoji u njihovu izvješću, u planu je provesti detaljniju evidenciju pojava likvefakcije, te istraživanjem već prikupljenih materijala dobiti osnovu za izradu seizmičkog i geotehničkog mikrozoniranja istraživanog područja koja će poslužiti za definiranje uvjeta gradnje.

Seizmološka služba postavila je mobilnu mrežu seizmoloških postaja kod trenutno aktivne rasjedne zone, a podatci koji će biti prikupljeni koristiti će se za preciznije određivanje lokacija potresa, strukturu podzemlja istraživanog područja te daljnja istraživanja i unaprijeđenje procjene seizmičkog hazarda, protupotresno projektiranje i gradnju.

najčitanije