![261020211635237316.jpeg](https://sisakportal.hr/wp-content/uploads/2021/10/261020211635237316.jpeg)
povezane vijesti
Gradska galerija Striegl ovogodišnju je programsku sezonu otvorila poetsko-glazbenim performansom kojim su u petak predstavljeni pjesnički prvijenci Marije Dejanović – „Etika kruha i konja“ i „Središnji god”. Marija je sisačka autorica koja je ove godine, za zbirku pjesama „Etike kruha i konja”, dobila prestižnu nagradu „Goran” za mlade pjesnike, dok je za drugu zbirku, „Središnji god”, nagrađena nagradom „Zdravko Pucak”.
„Ovaj performans je nastao s ciljem da se istraži kako poezija zvuči kad se kombinira s instrumentima i glazbenom podlogom i onda je taj projekt izrastao u glazbeno djelo, a ne samo u puko čitanje poezije uz glazbu, što mi je bio veliki izazov i zadovoljstvo. Inspiraciju za svoju poeziju crpim iz svakodnevnih stvari i misli, no i iz nekih teorijskih i estetskih promišljanja“, rekla nam je Marija.
Na predstavljanju knjige je, uz samu autoricu, govorio i zagrebački pjesnik Alen Brlek, a nakon razgovora o knjizi, uslijedila je multimedijska izvedba skupine Zaron.
„Mislim da je riječ o svježoj i angažiranoj pojavi i mi se trudimo na neki način intervenirati u tu vrstu aranžmana. Emil nastoji dodati neke bitove što se tiče glazbe, mi uvijek nastojimo na neki način promjeniti poeziju i drugačije malo ulančavati te stihove i nastojimo da motivski to sve bude lijepo iskombiniramo“, rekla je Lucija Butković koja je, kao dio Zarona, uz Alena Brleka, ali i Emila Andreisa koji je izvodio glazbu, sinoć čitala autorsku poeziju.
Posljednji dio večeri bio je rezerviran za kolektiv U privremenom smještaju kod ljudi kojeg čine sama autorica Marija Dejanović, poznata kantautorica Sara Renar i Vedran Peternel.
„Mi smo se nalazili na probama i krenuli smo istraživati gdje nas vodi ritam Marijinog teksta i neke intuitivne asocijacije. Na početku smo samo podsvijest pustili da radi i krenuli istraživati. Marija i ja smo odabrale određeni ciklus zbirke i onda dinamički vidjele što nam u cijeloj priči odgovara. Sad već imamo čvrsta sidrišta i sad smo se već krenule igrati, što je prekrasno.Ljepota svega je i to da je svaki prostor u kojem izvodimo drugačiji i naše energije nisu uvijek iste, tako da je ovaj performans svaki put drugačiji. Osobno mi je strašno drago da se ovo događa u ovoj galeriji, jer sam prilikom otvorenja izložbe za novi logo ovdje održala svoj vlastiti koncert, a moj prijatelj Sven Sorić koji je meni radio cover od albuma je radio dizajn, tako da se lijepo vratiti u mjesto koja zrači pozitivnom energijom“, rekla nam je Sara Renar.
“Odlučili smo da to ne bude tek obična promocija u sklopu našeg programa, nego da damo i određenu izvedbenu nadogradnju, tako da je ovdje riječ o o poetsko glazbenom preformansu. Zaron je projekt čitanja poezije uz eksperimentalnu elektroničku glazbu i, kako oni sami kažu, namjera projekta je istražiti moguće relacije između atmosfere koju proizvodi glazba i pročitana poezija te slušatelja. U ovim glazbeno-poetsko-scenskim djelima istražuje se interakcija teksta, zvuka i prostora te odnos fiksiranog, unaprijed pripremljenog djela i improvizacije na licu mjesta”, rekla je Alma Trauber, ravnateljica Gradske galerije Striegl.