
povezane vijesti
U Odgojno-obrazovnom i kulturnom centru Sisačko-moslavačke županije održan je stručni skup Uloga školskog volontiranja u razvoju zajednice i obrazovnog sustava, u organizaciji Agencije lokalne demokracije Sisak.
Skup je okupio brojne predstavnike škola, udruga, ustanova te jedinica lokalne i regionalne samouprave, uključujući i učenike i nastavnike koji su aktivno uključeni u razvoj školskih volonterskih klubova u županiji.
Cilj Skupa bio je predstaviti rezultate projekta VIR: Volonteri za Inovaciju i Razvoj, koji je proveden u partnerstvu s OŠ Mate Lovraka Petrinja i OŠ Ivana Antolčića Komarevo uz financijsku podršku Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
Predsjednica Agencije lokalne demokracije Sisak, Paula Raužan, predstavila je ciljeve i postignuća projekta te pojasnila specifičnosti koncepta školskog volontiranja i njegovog doprinosa razvoju građanskih i životnih kompetencija učenika, kao i jačanju povezanosti škola i lokalne zajednice.
Podsjetila je i na dugogodišnji rad ALD Sisak u ovom području, uključujući i uspostavu Platforme za razvoj školskog volontiranja 2023. godine.
Pozdravne riječi okupljenima uputili su i Ivica Valent, ravnatelj Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije, te Robertina Štajdohar, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport, mlade i civilno društvo Sisačko-moslavačke županije. Gđa Štajdohar istaknula je da volonterski klubovi djeluju u svega šest škola kojima je Županija osnivač, no da Županija prepoznaje pozitivan učinak tih aktivnosti i podržava njihovo širenje te važnost suradnje s organizacijama koje kontinuirano rade na razvoju školskog volontiranja.
Poseban doprinos skupu dali su učenici partnerskih škola, koji su uz podršku svojih nastavnika i voditeljica volonterskih klubova predstavili volonterske aktivnosti provedene tijekom projekta.
OŠ Mate Lovraka Petrinja predstavljali su učenici Luka Olujić, Ante Barišić i Ivano Aleksić, uz podršku Jasne Anušić, nastavnice engleskog jezika i voditeljice volonterskog kluba.
OŠ Ivana Antolčića Komarevo predstavljale su učenice Tara Mušan, Tesa Debeljaković i Franka Babić, uz podršku Gordane Vasić, ravnateljice i voditeljice volonterskog kluba.
Učenici su govorili o svojim iskustvima, kako ih je volontiranje osnažilo i što im znači sudjelovanje u školskim volonterskim klubovima. Njihove priče pokazale su koliko volontiranje doprinosi razvoju empatije, odgovornosti i osjećaja pripadnosti zajednici.
Na skupu su predstavljeni i rezultati evaluacije školskih volonterskih programa koje je provela Agencija lokalne demokracije Sisak.
Anamaria Franceschi, programska asistentica i koordinatorica volontera u ALD Sisak, istaknula je da su učenici kroz sudjelovanje stekli temeljna znanja o volontiranju i zakonodavnom okviru koji ga uređuje, razvili vještine timskog rada, planiranja, organizacije, komunikacije i prezentacije, te povećali vlastito samopouzdanje, odgovornost i inicijativnost.
Evaluacija je potvrdila da učenici volontiranje doživljavaju kao strukturirani oblik građanskog angažmana koji ih osnažuje za odgovorno djelovanje u školi i zajednici.
U drugom dijelu skupa sudionici su sudjelovali u radionici izrade preporuka za unaprjeđenje sustava školskog volontiranja. Kroz rad u manjim grupama identificirani su ključni izazovi i potrebe, a predložena su konkretna rješenja za uključivanje većeg broja škola, jačanje vidljivosti volonterskih aktivnosti, podršku donositelja odluka i osiguranje održivosti volonterskih programa.
Stručni skup zaključen je zajedničkom porukom o važnosti školskog volontiranja kao alata za razvoj aktivnog građanstva i jačanje odnosa između škole i zajednice. Preporuke i rezultati bit će objedinjeni u završnoj projektnoj publikaciji koja će biti diseminirana svim relevantnim dionicima.
Svim sudionicima izdane su potvrde o sudjelovanju na skupu, kao dokaz dodatnog stručnog angažmana u području odgoja i obrazovanja za građanstvo.