povezane vijesti
U Spomen-parku Brezovica pokraj Siska pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, svečano je obilježen Dan antifašističke borbe, u spomen na osnivanje prvog partizanskog odreda 22. lipnja 1941. godine.
U ime Sisačko-moslavačke županije svečanosti je nazočio župan Ivan Celjak te gradonačelnik Domagoj Orlić koji su zajedno s ostalim uzvanicima odali počast svim sudionicima antifašističke borbe.
Svečanosti su nazočili i brojni predstavnici državnih, regionalnih i lokalnih vlasti, među kojima i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić, izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora i predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora Vesna Bedeković te predstavnici udruga antifašističkih boraca i antifašista te brojni građani.
Dan antifašističke borbe, koji se u Republici Hrvatskoj obilježava 22. lipnja, podsjeća na osnivanje prvog partizanskog odreda u šumi Brezovica 1941. godine, čime je započeo organizirani antifašistički otpor u Hrvatskoj tijekom Drugoga svjetskog rata.