Predrag Sekulić: 'Ništa nam ne ulijeva povjerenje da će se nešto značajno promijeniti'

st

261020211635247071.jpeg

Aktivni su dani iza sisačkih rafinerca. Nakon prosvjeda u organizaciji Stožera za obranu Rafinerije Sisak, održanog u petak na Markovom trgu, u utorak je uslijedila tribina u zagrebačkom Novinarskom domu na kojoj je sindikat Nova solidarnost ugostio energetske stručnjake i stručnjake z asigurnost, ljude koji su dio Inine povijesti, i koji su pokušali dati odgovor što gašenje FCC postrojenja znači za Inu i koliko je energetska neovisnost važna za opću neovisnost.
‘Odazvali su se gospoda Štern, Umićević, Kalinić i Medarac. Nisu se odazvali naši političari. Gospođe Kosor ispričala se da ne može doći zbog bolesti majke, dok se gospodin Linić nije niti ispričao, a zašto nije došao samonam je za pretpostaviti. Svi smo se složili kako je MOL neprijateljski preuzeo INA-u te kako postoji mogućnost i otkupa dionica i novog strateškog partnera. također, složili smo se kako ne treba bježati od ruske strane, obzirom na količinu ruske energetike u zemljama oko nas, uključujući Austriju i Njemačku. Isto tako, došli smo do zaključka kako se sve provodilo planski i kako hrvatske Vlade nisu na ispravan način reagirale’, doznajemo od Predraga Sekulića, predsjednika Nove solidarnosti, ujedno i koordinatora Stožera koji je jučer odradio sastanak s ministrom zaštite okoliša i energetike Tomislavom Ćorićem. Predstavnici Stožera ministru ponovili sve što u zadnje vrijeme govore – detaljno su obrazložili prednosti FCC postrojenja za rafineriju, osvrnuli su se na geopolitičku situaciju, ali i na psihološki moment – što ovaj poraz znači za radnike, a što za mađarsku stranu.
U ministarstvu, kaže Sekulić, nažalost nisu pregledali podatke koje im je Stožer poslao, a za taj propust optužili su tajnicu. Ipak, obećali su da će to uskoro učiniti.
‘Mi uporno tvrdimo da ukoliko FCC ne krene 15. ožujka, to znnači zatvaranje sisačke rafinerije. Rekli smo ministru kako će već krajem godine iz INA-e doći rezultat za rafineriju nafte Sisak koji će biti minus 20 dolara po toni prerađene nafte, u odnosu na današnji plus. Također, obzirom na turbulentnost naše politike, postoji mogućnost da u to vrijeme Ćorić više ne bude ministar. Njegov eventualni naslijednik tada može jednostavno reći kako ne može učiniti ništa jer je bivši ministar tako odlučio. U zadnje četiri godine razgovarali smo s isto toliko ministara.’
Stožer traži pravu energetsku strategiju koja, kaže Sekulić, nije na vidiku. Ministar je rekao kako se s više strana razgovara i o otkupu dionica, no i o tome se ništa veše ne zna.
‘Ništa nam ne ulijeva povjerenje da će se nešto značajno promijeniti. Sutra imamo sastanak u Rafineriji nafte Sisak na kojeg su pozvani svi operateri, tehnolozi, voditelji pogona u smjeni s postrojenja na KP6, uprava rafinerije, kao i kolege iz Zagreba. Za njih imamo pitanja, imamo odgovore i argumente, želimo čuti što oni imaju pametnoga za reći. Žalosno je da ovu rafineriju zatvaraju neki Siščani koji su otišli u Zagreb’, zaključuje Sekulić.

najčitanije