povezane vijesti
Sponzorirani članak
Industriju čelika stereotipno se veže isključivo za muškarce. Posjetili smo ABS Sisak i zaključili kako i nije baš tako.
Na svaki Međunarodni dan žena proslavljamo snagu, postignuća i neustrašivost žena koje su kroz stoljeća oblikovale našu povijest, kulturu i industriju. Dan je to u kojem se dodatno naglašava potreba osnaživanjem rodne ravnopravnosti, ali i potiče na konkretne aktivnosti kojima će se ona postići.
Naime, na privatnom, ali i profesionalnom planu još uvijek su prisutni stereotipi koji ukalupljuju žene u unaprijed predodređene uloge i time postavljaju prepreke ostvarivanju brojnih potencijala koji mogu pružiti višestruki doprinos svijetu. Tako u poslovnom svijetu postoje industrije koje se još uvijek smatraju primarno „muškim“ i koje s takvim stereotipnim stavom obeshrabruju žene da pruže svoj doprinos u razvoju te struke.
Jedna od takvih industrija je i proizvodnja čelika kojoj mnogi još uvijek kao recept za uspjeh pripisuju potrebu „snažne muške ruke“. Kako bismo doznali jesu li takvi stereotipi još uvijek prisutni ili su samo predmet „kuloarskih naklapanja“, posjetili smo ABS Sisak, jedinog proizvođača čelika u Hrvatskoj.
Točnije, na Dan žena odlučili smo „zasmetati“ njihovim zaposlenicama i provjeriti što ih je privuklo u industriju uz koju se često veže prljavo radno odijelo i visoka razina testosterona.
Martina smatra kako je timski rad najvažniji čimbenik poslovnog uspjeha
„U ABS-u Sisak ne postoji spolna diskriminacija“
Kao tehničarka u laboratoriju koji kontrolira kvalitetu proizvodnje, Martina Debeljak svojim radom i angažmanom doprinosi razvoju kemijskog laboratorija ABS Siska od 2018.
No, unatoč tome što je završila školu za kemijsku tehničarku, nije ni slutila kako će svoj profesionalni razvoj graditi u industriji čelika, a posebno ne u istoj tvrtki u kojoj radi njena majka. „Moram priznati kako sam se od svih ljudi koje poznajem najviše iznenadila ja, jer sam dulje vrijeme prije odluke o dolasku u ABS Sisak razmišljala o upisu na Kineziološki fakultet. Sad mi je drago da sam se ipak odlučila za struku.
Ostali su bili puni podrške i s obzirom na moju školu to im se činio logičan odabir. Naravno, majka je imala cijeli asortiman savjeta kako ću se brže prilagoditi novom okruženju, ali i bez njih bih dobro prošla. Naime, brzo sam se snašla u novoj ulozi, jer u ABS-u Sisak ne postoji spolna diskriminacija, već je važno znanje koje posjeduješ i koliko dobro surađuješ s kolegama.
Dakle, u ovako iznimno dinamičnom poslu suradnja je krucijalna, jer o kvaliteti poslovnih rezultata najviše ovisi koliko smo kvalitetni timski igrači, a ne jesi li muškarac ili žena“, istaknula je Debeljak.
Jasmina uživa u svakodnevnim istraživanjima i analizama koje provodi u laboratoriju ABS-a Sisak
„Nitko me ne procjenjuje na temelju spola“
Jasmina Vlašić voditeljica je laboratorija za mehanička i metalografska ispitivanja i u ABS-u Sisak je stigla 2017 godine. Kao diplomirana inženjerka metalurgije ona je znala kako će svoj potencijal i strast prema struci ispuniti u ABS-u Sisak.
Međutim, njeni bližnji bili su začuđeni kada se pored mogućnosti za nastavkom građenja karijere u obrazovnom ili prelaskom u medicinski sektor, Jasmina odlučila za rad u industriji čelika. „U početku je bilo previše upitnika iznad glava mojih bližnjih, ali vrijeme im je pružilo odgovore na sva njihova pitanja. Radilo se o brojnim stereotipima koje su imali o ovoj industriji, ali i radu u tvrtki gdje su većinom zaposleni muškarci.
Naravno, ubrzo su shvatili koliko su bili u krivu, jer smo na poslu vrhunski tim koji ne razmišlja tko je kojeg spola. Uživam u svakodnevnim istraživanjima i analizama koje provodim u laboratoriju i uistinu je užitak raditi posao koji te ispunja. To vidi i moj tim, ali i moj poslodavac i nitko od njih me ne procjenjuje na temelju spola, već prema entuzijazmu kojim svakodnevno pristupam poslu i kolegama“, objasnila je Vlašić.
Irena smatra kako je na poslu najvažnije povjerenje među kolegama
„Važno da smo jedni drugima u svakome trenutku podrška“
Irena Sović kao vozačica dizalice u ABS-u Sisak radi od 2012. godine, a industriji čelika se pridružila netom nakon 18. rođendana, odnosno prije 40 godina. Otkrila nam je kako je njena obitelj bila više nego iznenađena njenom odlukom, posebno zbog njenog niskog stasa, ali i „plašljivosti“ koja ju je odlikovala. „Bio je to svakako hrabar korak za to vrijeme, posebno jer su radni uvjeti bili višestruko lošiji nego danas.
Naime, modernizacijom tehnologije ABS Sisak višestruko je unaprijedio radne uvjete i to dosta utječe i na moju motivaciju. Kako je bilo raditi s muškarcima prije 40 godina?
Uvijek sam s muškim kolegama imala solidan profesionalni odnos, ali čini mi se kako je danas manje rezerviraniji nego što je bio tada. Danas nitko ne gleda kojeg si spola, već nam je važno da smo jedni drugima u svakome trenutku podrška. Naime, posao ponekad zna biti iznimno dinamičan i izazovan, stoga je povjerenje među nama ključno“, rekla je Sović.
Rukovoditelj Odjela za ljudske potencijale Dorijan Crnković istaknuo je kako je rodna ravnopravnost jedan od temeljnih elemenata poslovne politike ABS-a Sisak
„Nastavljamo graditi poslovnu politiku ABS-a Sisak na temeljima rodne ravnopravnosti“
„U ABS-u Sisak od samog početka njegujemo politiku rodne ravnopravnosti, počevši od oglasa za posao pa sve do razvoja i napredovanja zaposlenika. Iznimno nam je važno da naši zaposlenici znaju kako njihov rad evaluiramo isključivo prema njihovom znanju i postignutim rezultatima, a ne prema rodu i spolu. Međutim, situacija na tržištu rada onemogućuje nam povećati broj zaposlenica pa ih je u ABS-u Sisak još uvijek značajnije manje nego muškaraca.
Naravno, u svemu tome veliku ulogu imaju i brojni stereotipi koji se vežu za industriju čelika, ali to nas neće pokolebati da našu poslovnu politiku još snažnije gradimo na temeljima rodne ravnopravnosti. Na koncu, neka je svim ženama sretan njihov dan, a posebno zaposlenicama ABS-a Sisak!“, poručio je Dorijan Crnković, rukovoditelj Odjela za ljudske potencijale u ABS-u Sisak.
FOTO: ABS Sisak