Povijest Siska kroz dječje oči: Otvorena izložba Fragmenta Historiae Sisciensis

497843892 1502271641079458 600847179836238677 n

U prostoru Državnog arhiva u Sisku otvorena je izložba Fragmenta Historiae Sisciensis. Riječ je o završnoj prezentaciji istoimenog međuškolskog projekta koji je tijekom prošle školske godine provodila Osnovna škola Budaševo-Topolovac-Gušće, u suradnji s Osnovnom školom 22. lipanj iz Siska i Udrugom “Radost” iz Budaševa.

 

„OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće jedna je specifična škola koja se nalazi na šest lokacija, a dobar dio škola nalazi se u Parku prirode Lonjsko polje. Jako smo ponosni na tradiciju u kojoj naša djeca odrastaju i veseli me što imamo suradnju s udrugom ‘Radost’ koja zaista puno radi na očuvanju tradicije. Ponosna sam i na rad naše knjižničarke Mirjane Čubaković koja je okupila jedan tim učitelja predmetne nastave koji su radili na ovom projektu i drago mi je što smo se povezali i sa OŠ 22. lipnja jer smo tako ostvarili kontakt grada, prigradskog naselja i sela. Djeca iz grada tako imaju priliku upoznati nešto više o tradicije koja im je blizu, a možda ju nisu upoznali na način kako su mogli kroz ovaj projekt. Naša djeca iz udaljenijih sela uspjela su vidjeti i upoznati gradske znamenitosti na jedan drugačiji način. Ovakvo iskustvo sigurno će ih sve obogatiti“, kaže Mirela Maričević, ravnateljica Osnovne škole Budaševo-Topolovac-Gušće i dodaje kako su kroz ovaj projekt zastupljeni su različiti predmeti predmetne nastave, od Povijesti, Hrvatskog jezika, Geografije, Likovne kulture, Engleskog jezika. Projekt je rezultirao nizom zanimljivih i raznolikih radova koji su sada dostupni javnosti.

496603658 1502271171079505 7747149458129773394 n

„Cilj nam je bio privući djecu povijesti Siska. Da kad prilaze ulicama uoče neke detalje, skulpture i zgrade. Važno nam je bilo djeci pokazati lokalitete koji su možda u javnosti manje uočljivi i poznati, koji su možda i pomalo zapušteni, a imaju veliku ulogu u povijesti grada. Naša školska knjižnica u Budaševu ima bogatu zbirku zavičajne literature, pa smo istraživali i u Narodnoj knjižnici Vlado Gotovac, Gradskom muzeju i u Državnom arhivu. Djeca su puno toga naučila i sad te lokalitete, kažu, sasvim drugačije gledaju“, ispričala je knjižničarka Mirjana Čubaković.

 

Učenici su istraživali numizmatičku zbirku Gradskog muzeja Sisak, potom sarkofage u temeljima kuće Bitroff-Gliderer-Petrić (Bijela lađa). Istraživali su i brončanu ranokršćansku svjetiljku u obliku janjeta s kristogramom (tzv. Kvirinova svjetiljka) te zgradu Malog kaptola, Granika, Park skulptura Željezare Sisak i spomenik pukovniku Manojlu Maraviću.

 

Radovi su prikazani kroz tekstove na hrvatskom i engleskom jeziku, likovne uratke, fotografije te interaktivne digitalne sadržaje – čime je stvorena suvremena i raznolika zbirka posvećena povijesnom naslijeđu našega kraja.

 

„Inicijativa je krenula od školske knjižnice kako bi povezala kolege iz svih naših škola. Specifični smo po šest lokacija i rijetko se kada možemo svi zajedno naći. Ovakvi su projekti izvrsna prilika za zajednički istraživački rad. Učiteljica Likovne kulture je radila s djecom likovne radove, učiteljica Engleskog je s djecom prevodila tekstove brošure, učiteljica Informatike je radila na digitalizaciji materijala. Za učenike je pripremljen i kviz u digitalnom obliku. Osim digitalnog, pripremili smo i tisak brošure koja ostaje trajni dokument i podsjetnik na ovaj projekt“, dodaje Čubaković.

 

Jedan od upečatljivijih segmenata izložbe posvećen je narodnim nošnjama Donje Posavine, a svoj je doprinos u tome dala udruga „Radost“ iz Budaševa.

497881521 1502271067746182 1526694173869816784 n

„ Udruga za brigu o djeci i mladima „Radost“ njeguje tradiciju i baštinu nastojimo posavsku narodnu nošnju predstaviti. Organizirali smo nekoliko likovnih i literarnih natječaja na temu narodne nošnje kao čuvarice tradicije i blaga našeg zavičaja. Razvijamo na taj način kod djece ljubav prema narodnoj nošnji i mislim da smo u tome i uspjeli. Aktivno se uključujemo u život Budaševa i život naše župe, pa smo kao udruga s djecom snimili sport za autorsku pjesmu. Djeca su bila odjevena u narodnu nošnju i tada se još više počela stvarati ta ljubav prema nošnji. Spot smo snimili prije dvoje godine u Rimu i Vatikanu i zaista su hodočanici i turisti bili iznenađeni i oduševljeni nošnjama naše djece. Tako su oni nesvjesno postali veliki promotori naše posavske nošnje “, kaže Ljiljana Slunjski iz „Radosti“.

 

Izložba Fragmenta Historiae Sisciensis u Državnom arhivu u Sisku ostaje otvorena do 11. lipnja 2025.

najčitanije