
povezane vijesti
Nedostatak zdravstvenih djelatnika posebno je značajan u ruralnim područjima, a kako bi omogućili bolju i dostupniju zdravstvenu skrb u ruralnim područjima na našem području Sisačko – moslavačka županija uvodi mobilnu ambulantu.
„Mobilnim ambulantama planiramo povećati kvalitetu zdravstvene zaštite na ruralnim područjima gdje nije opravdano i nemamo mogućnost zapošljavanja liječnika i timova, ali će zdravstvena zaštita biti dostupna.“ rekla je Alenka Ljubešić, županijska pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje dodajući da se na takav način uvodi i opskrba lijekovima.
„Sisačko-moslavačka županija potpisala je sporazum sa nadležnim Ministarstvom zdravstva o korištenju mobilne ljekarne gdje ćemo upravo na području ljekarničke djelatnosti povećati kvalitetu s tim vozilom mobilne ljekarne koje će biti u potpunosti opremljeno, bit će u sastavu Doma zdravlja Sisačko-moslavačke županije, osigurat ćemo dostavu svih lijekova i svih potrepština na ruralna područja. Prije svega smo to planirali na područje Banovine gdje i zbog broja stanovnika nije isplativo otvarati ljekarnu, ali s ovom mobilnom ljekarnom ćemo učiniti dostupne lijekove i sve potrebne pripravke, sve što je potrebno našim stanovnicima. Također to planiramo i širiti.“, istaknula je pročelnica Ljubešić.
Krajem ožujka u Ministarstvu zdravstva potpisan je tripartitni Sporazum sa županijama i ljekarnama o uvođenju mobilnih ljekarni u primarnu zdravstvenu zaštitu u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026., ukupne vrijednosti tri milijuna eura.
Mobilne ljekarne bit će implementirane u Zagrebačkoj, Vukovarsko-srijemskoj, Brodsko-posavskoj, Sisačko-moslavačkoj, Ličko-senjskoj, Karlovačkoj i Zadarskoj županiji.
Krajnji korisnici projekta uspostave mobilnih ljekarni su zdravstvene ustanove na primarnoj razini zdravstvene djelatnosti odnosno domovi zdravlja i ljekarničke ustanove.
Foto – https://novigrad.hr/obavijest-od-1-lipnja-ljetno-radno-vrijeme-ljekarne-novigrad-3/