U Novskoj uručeni ugovori vrijedni 10,6 milijuna eura za razvoj zelene infrastrukture

Fotografija 21 Medium

Župan Ivan Celjak, u pratnji potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branka Bačića, boravio je u radnom posjetu Novskoj, gdje su obišli projekte obnove i stambenog zbrinjavanja i uručeni ugovori za projekte razvoja zelene urbane infrastrukture na području Sisačko-moslavačke županije. Ukupna vrijednost dodijeljenih bespovratnih sredstava iznosi 10,6 milijuna eura. Ugovore su preuzeli gradonačelnici i načelnici Siska, Kutine, Novske i Lekenika, a projekti koji će se provoditi obuhvaćaju uređenje i izgradnju novih zelenih površina, sadnju tisuća stabala i grmova, razvoj pješačke i biciklističke infrastrukture, izgradnju kišnih vrtova, parkova, šetnica i drugih sadržaja koji doprinose očuvanju okoliša, povećanju bioraznolikosti i podizanju kvalitete života građana.

 

Održan je i radni sastanak na kojem su, uz ministra Bačića i župana Celjaka, sudjelovali saborski zastupnik Marin Piletić i gradonačelnica Novske Marija Kušmiš, a predstavljeni su aktualni razvojni projekti koji se provode na području Novske te planovi daljnjih ulaganja.

 

Ministar Bačić osvrnuo se na obnovu i istaknuo kako je Sisačko-moslavačka županija preuzela obnovu velikog dijela zgrada javne namjene.

 

„U obnovu na području županije do sada su uložene oko dvije milijarde eura. No, najvažnije je vratiti život u područja koja su prošla ratna razaranja, tranzicijske probleme i posljedice potresa. Županija je veliko gradilište, vidi se da se ovdje vraća život, stvaraju se uvjeti za kvalitetniji život. Na području Sisačko-moslavačke županije, od 416 projekata obnove javnih zgrada i obnove infrastrukture, završeno je 397 projekata. Obnova javnih zgrada praktički je pri završetku“, rekao je Bačić.

 

Fotografija 6 Medium

 

 

Župan Celjak istaknuo je kako projekti zelene infrastrukture, za koje su uručeni ugovori, predstavljaju važan doprinos održivom razvoju gradova i općina i stvaranju kvalitetnijeg životnog prostora za građane.

 

„Vlada Republike Hrvatske u suradnji sa Sisačko-moslavačkom županijom, gradovima i općinama realizirala je brojne projekte u posljednjih nekoliko godina. Ti projekti rezultirali su poboljšanjem kvalitete života. Bolja kvaliteta života znači sigurnije okruženje za obitelji, kroz stanovanje, obrazovanje, infrastrukturu i gospodarski razvoj. Sve to stvara uvjete za ostanak mladih i povećanje broja obitelji. Prošle godine imali smo povećanje broja rođene djece, a bilježimo i rast kapaciteta dječjih vrtića. Sisačko-moslavačka županija danas ima više upisane djece nego ranije. Grade se novi vrtići, gospodarstvo se razvija, povećan je broj obrta. Županija raste i razvija se“, naglasio je župan.

 

U sklopu posjeta Novskoj, ministar Bačić je sa županom Celjakom, saborskim zastupnikom Piletićem i gradonačelnicom Novske Kušmiš, obišao i gradilišta zamjenske višestambene zgrade u Staroselskoj ulici te dvije obnovljene obiteljske kuće u Osječkoj ulici.

najčitanije