povezane vijesti
Nedavni incident ispred škole u Glini imao je značajan utjecaj na zajednicu. Pucnjava, koja je mogla imati ozbiljnije posljedice, poslužila je kao alarm za cijelu zajednicu i poziv na promjene. Ovaj događaj je istaknuo opasnosti koje oružje može predstavljati. Iako nije bilo težih posljedica, otvorena su pitanja o tome kako spriječiti slične slučajeve u budućnosti i smanjiti broj ilegalnog oružja u zajednici.
Kao odgovor na događaj, organizirane su aktivnosti usmjerene na prevenciju i edukaciju među djecom, roditeljima i građanima. Također, naglašena je važnost suradnje i organiziranje sastanaka kako bi se utvrdili koraci za daljnje djelovanje.
Tim povodom Policijska uprava sisačko-moslavačka je 28. studenog, u Glini, organizirala panel raspravu pod nazivom ” Manje oružja, manje tragedija”, namijenjenu građanima, kako bi ih upoznali s problematikom ilegalnog posjedovanja oružja i posljedicama koje ono može imati.
O problemu ilegalnog oružja i posljedicama njegovog posjedovanja govorili su načelnik Policijske uprave sisačko-moslavačke Alenko Vrđuka, gradonačelnik Grada Gline Ivan Janković, profesor psiholog Franjo Šaban, upravitelj područne službe Obiteljskog Centra Sisak.
Panel je otvorio gradonačelnik Grada Gline, koji je pohvalio rad policije, njihovu brzu reakciju ali i aktivnosti koje su uslijedile nakon događaja.
„Jasno je svima da se određene stvari u datom trenutku ne mogu spriječiti, ali da je prevencija ključna. Upravo iz tog razloga, s Policijskom upravom sisačko-moslavačkom smo dogovorili niz aktivnosti po pitanju prevencije u samoj školi, među djecom, ali i među roditeljima i svim građanima ovog grada. Akcija dragovoljne predaje oružja i eksplozivnih tvari je nešto što traje već dugi niz godina, ali sad koristimo ovu priliku da ukažemo na važnost iste. U kontaktu koji sam ostvario s građanima na terenu, imao sam priliku vidjeti da daju punu podršku pripadnicima Ministarstva unutarnjih poslova za sve njihove aktivnosti.“, istaknuo je Ivan Janković.
Policija svakodnevno kroz svoja postupanja i kriminalistička istraživanja pronalazi i oduzima oružje koje se ilegalno posjeduje, nakon čega podnosi odgovarajuće prijave, bilo prekršajne bilo kaznene.
„ Policija je uvijek tu, mi možemo raditi cijeli niz represivnih mjera i preventivnih, ali u ovom dijelu preventivnih mjera tu ćemo moliti građane za pomoć. Znači, sigurnost je na neki način javno dobro. Kriva je percepcija da je samo policija nadležna za sigurnost. Ako ima manje oružje i manje će biti ovakvih situacija u kojima netko posegne za oružjem. Nažalost, na našem području ima dosta oružje, ali to je nasljeđe Domovinskog rata. Zato i provodimo navedenu kampanju. Od 2007. godine, kada je ona započela, vraćeno je oko 365.000 komada oružja i eksplozivnih sredstava i na milijune komada streljiva. Policija radi sve što može, ali bez zajednice, bez svih vas ne možemo puno.“, naglasio je načelnik PU Alenko Vrđuka.
Profesor psiholog Franjo Šaban, upravitelj područne službe Obiteljskog centra Sisak je istaknuo kako je nasilje zapravo problem cijele lokane zajednice. „U situacijama kada imamo nekakve konflikte, pogotovo ako oni dugo traju i ako nisu riješeni na adekvatan način, povećava se vjerojatnost da ukoliko osoba posjeduje ilegalno oružje, da ga zlouporabi i da dođe do tragičnog završetka. Sukobi i nesporazumi se mogu rješavati i zapravo ono što je važno je edukacija, prevencija i rad na tome da svatko svoje probleme rješava na način da pritom ne ugrožava druge osobe u zajednici i da zapravo ne prouzroči nekakvu štetu. “, istaknuo je Franjo Šaban.
Osim navedenih sugovornika, na panel raspravi su sudjelovali i ravnatelj Osnovne škole Glina Zoran Kirinić i ravnateljica Srednje škola Glina Marija Margušić- Novosel, kao i predstavnice roditeljskog vijeća. Istaknuli su je kako je škola poduzela sve one korake koje je bila dužna poduzeti prema protokolu u postupanju u kriznim slučajevima. Isto tako naglasili su važnost provođenja edukacija i preventivnih aktivnosti u školama, poglavito pred vrijeme božićnih i novogodišnjih praznika kada djeca dolaze u iskušenje e eksperimentiranjem s pirotehničkim sredstvima.
Zaključak panel rasprave je da je važno nastaviti razgovarati, educirati i, najvažnije, djelovati. Jer, sigurno je, svaki korak koji poduzmemo prema smanjenju oružja čini našu zajednicu sigurnijom i našu djecu zaštićenijom.
„Pozivamo i apeliramo na sve one koji još negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju oružje ili eksplozivna sredstva da ga bez straha od sankcija prijave policiji, s napomenom da građani ne donose sami oružje i eksplozivna sredstva u policijske postaje već da o svojoj nakani predaje obavijeste na broj telefona 192 nakon čega će policijski službenici u civilu doći na dogovoreno mjesto i preuzeti opasno sredstvo. SPRIJEČIMO TRAGEDIJU, BUDITE ODGOVORNI PREMA SEBI I BLIŽNJIMA.“, poruka je koja je s panel rasprave poslana građanima.
U slučaju posjedovanja ilegalnog oružja ili pronalaska oružja, građani trebaju obavijestiti policiju kako bi oružje izuzeo policijski službenik protueksplozijske službe. Važno je napomenuti da građani nikako ne smiju donositi oružje u policijsku postaju niti ga dirati do dolaska policijskih službenika te da građani ne snose nikakve sankcije.
Foto – PU sisačko – moslavačka