povezane vijesti
Susreti u sklopu projekta Medijskom pismenošću do primarne prevencije vršnjačkog nasilja koji je financiran sredstvima Agencije za elektroničke medije provode se u raznim područjima Sisačko-moslavačke županije.
Tako je na temelju suradnje s Dubičkim udruženjem žena (DUŽ) iz Hrvatske Dubice organiziran susret za roditelje i druge odrasle osobe pod nazivom Prevencija blagdanskog stresa, te je povezali s elementima medijske pismenosti.
„U mnogim suvremenim obiteljima toplina doma i obiteljska bliskost negdje su se izgubili. Djeca i mladi puno slobodnog vremena provode za raznim ekranima i u virtualnom svijetu. Sve to dovodi do manjka komunikacije i međusobnog otuđenja, a nedostaje i zajedničkih aktivnosti i blagdanskih priprema. Ponašanje djece i mladih u značajnoj mjeri ovisi o tome koja i kakva ponašanja vide od svojih roditelja i drugih odraslih osoba iz svog okruženja. Stoga je razvoj znanja i vještina medijske pismenost važna za sve generacije“, pojasnila je voditeljica projekta dr. sc. Daša Poredoš Lavor.
Virtualan svijet nije stvaran, previše vremena provedenim za svim oblicima ekrana šteno djeluje na naše mentalno zdravlje, djeluje na međusobno otuđenje ljudi u živim kontaktima i dovodi do rizika socijalnog povlačenja i emotivnog zatvaranja u sebi. Zato mi, napominje Poredoš Lavor, putem ovog projekta potičemo sve sudionike, neovisno o dobi na druženja u živim kontaktima, izravnu komunikaciju i druge aktivnosti za zdravije provođenje slobodnog vremena.
U društvu se uglavnom govori o problemu ovisnosti djece i mladih o mobitelima. Zanemaruje se kako su roditelji prvi modeli djeci. Ukoliko roditelji doma neprestano zure u mobitel, kako će očekivati od djece da čitaju knjige. Čest loš primjer je i slijedeća situacija: roditelji dok voze telefoniraju i pišu sms poruke, daju zapravo djeci primjer kako je takvo ponašanje prihvatljivo.
Na susretu je prikazan i kratki video uradak u kojem šestogodišnja djevojčica poručuje svojim roditeljima da želi jedan dan bez mobitela.
Kako bi podsjetili odrasle da s djecom i mladima provode više slobodnog vremena u živim interakcijama, kako sada u predblagdansko vrijeme, a tako i u svim drugim danima života – upriličena je i kreativna radionica izrade anđela od školjki i tila. Sudionici su bili vrlo aktivni i maštoviti, a poruka svima bila je da u ovakvim i sličnim aktivnostima nastoje provoditi vrijeme sa svojim ukućanima. Kreativnu radionicu vodila je Jadranka Demonja.
Suradnja Građanske inicijative „Moj grad Sisak, Dubičkog udruženja žena i Općine Hrvatska Dubica razvijat će se i dalje.
Na kraju susreta Poredoš Lavor dala je i nekoliko preporuka kako se ublažiti blagdanski stres:
• Budite jednostavni, opušteni i uživajte u čaroliji blagdanskih dana
• Svedite svoja očekivanja od blagdana na realnu mjeru
• Ne trudite se promijeniti ono na što ne možete utjecati
• Na društvenim skupovima i proslavama izbjegavajte priče o problemima, spremite mobitel, unesite opuštenost i humor u razgovor
• Poklonite sami sebi nešto što ste zaista zaslužili
• Izbjegavajte ekrane svih vrsta, izbjegavajte alkohol i aktivirajte svoje tijelo, jer pasivnim sjedenjem u kući (s mobitelom u ruci) pojačavate apatiju
• Nemojte koristiti pirotehnička sredstva i mislite na druga živa pića koja su s nama u suživotu
Partneri na projektu Medijskom pismenošću do primarne prevencije vršnjačkog nasilja su Grad Sisak, Knjižnica i čitaonica Kutina, Osnovna škola Braća Bobetko Sisak i Osnovna škola Komarevo. Partneri iz redova medijske podrške u zajednici su Petrinji radio i Portal 53, te Radio Sisak i Sisak.portal.