Projekt SMS – svi mi skupa obilježio je Međunarodni dan tolerancije

imp

Projekt Sms Tolerancija 4

Projekt SMS – svi mi skupa obilježio je Međunarodni dan tolerancije održavanjem nekoliko tematskih razgovaraonica s učenicima razredne nastave u Područnoj školu u Donjoj Gračenici, te tako nastavio suradnju s Osnovnom školom Zorke Sever iz Popovače.

 

Voditeljica projekta dr. sc. Daša Poredoš Lavor razgovarala je učenicima o toleranciji, prijateljstvu i mirnom rješavanju sukoba. Učenici su bili aktivni i vedri, te su iznosili svoja iskustva vezana za prihvaćanje drugih i drugačijih. Na susretu su učenicima čitane motivacijske priče o kojima se razgovaralo i tako razvijalo kritičko mišljenje s ciljem usvajanja novih znanja i smanjenja predrasuda. U kreativnom dijelu susreta učenici su crtali, a potom prezentirali svoje crteže i poučne poruke za kraj priče ili susreta.

 

„Tolerancija se razvija tijekom cijelog života, a najbolje se usvaja u ranijoj dobi. S učenicima je važno razgovarati o tome koja su ponašanja prihvatljiva – a koja ne, koje nas sličnosti povezuje, te kako svi zajedno na temelju zajedničkog truda i zalaganja možemo postići važna životna ostvarenja, biti podržavajući jedni drugima i biti dobri prijatelji“, pojasnila je Poredoš Lavor.

 

Učenici su pokazali mnoga znanja koja ukazuju na prisustvo empatije u njihovom ponašanju, rado su sudjelovali u komentiranju priče, postavljali su razna pitanja i obećali da će promijeniti ona ponašanja koja do sada moguće nisu bila sasvim prihvatljiva. Naučili su da je važno ispričati se za učinjena neprimjerena ponašanja, pomiriti se i nastaviti održavati prijateljstvo, te nastojati ne ponavljati loša ponašanja. Na kraju susreta za učenike je bilo osigurano osvježenje – voćni sok od naranče.

 

Na sljedećem susretu koji će biti održan početkom 2023. godine razgovarat će se o zaljubljenosti i ljubavi, te odgovornom vršnjačkom ponašanju i međusobnom poštovanju djevojčica i dječaka.

 

Projekt SMS – svi mi skupa kojeg provodi Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ dio je dvogodišnjeg programa usmjerenog smanjenju i prevenciji socijalne isključenosti te socijalnom uključivanju i integraciji socijalno osjetljivih skupina za 2021. i 2022. godinu. Projekt je financiran u iznosu 75 000 kuna godišnje sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Partneri na projektu su Osnovna škola Braća Bobetko Sisak i Centar za socijalnu skrb Sisak.

Foto: Građanska inicijativa "Moj grad Sisak"

najčitanije