povezane vijesti
U Općini Topusko 25. srpnja održan je preventivni susret na temu ”Zaštita osoba starije životne dobi” u organizaciji Policijske uprave sisačko-moslavačke, na kojem su pomoćnik načelnika Policijske postaje Gvozd Marjan Crnković te dr. sc. Daša Poredoš Lavor iz Građanske inicijative „Moj grad Sisak“ i vanjska suradnica policijske uprave, održali predavanje u sklopu projekta ”Sigurnost osoba treće životne dobi” te okupljene upoznali s obilježjima prijevara i krađa, zastupljenosti starijih osoba kao žrtava ovakvih kaznenih djela te ponašanju počinitelja.
Savjetima kako podići razinu samozaštitnog ponašanja i primjerima iz prakse, poput prodaje lažnog nakita tj. zlatnih lančića na ulici, masažera i posteljina u njihovim domovima, telefonskih poziva i lažnog predstavljanja kao zaposlenici banaka ili policijski službenici koji potom osobno dolaze k njima, prisutnima su opisani najčešći oblici prijevara počinjenih na štetu starijih osoba.
Naime, počinitelji najčešće iskorištavaju dobronamjernost, nepažnju i dob starijih osoba te se kaznena djela najčešće događaju na kućnom pragu oštećenih. Policijski službenici su ih upozorili da se policija, ukoliko dolazi na adresu stanovanja, predstavlja isključivo službenom iskaznicom i službenom značkom te da za sva svoja postupanja izdaje odgovarajući dokument, odnosno potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta – istaknuli su predavači.
Dr. sc. Poredoš Lavor predstavila je umirovljenicima i projekt „Informirana zajednica primarna prevencija nasilja nad starijim osobama“ čiji je nositelj Građanska inicijativa „Moj grad Sisak, a partneri na projektu su Grad Sisak, Općina Hrvatska Dubica i Općina Lekenik. Ovaj projekt financiran je sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, a sufinanciran sredstvima Grada Siska, te će se u raznim područjima Sisačko-moslavačke županije provoditi tijekom cijele 2018. godine.
Poredoš Lavor u svome izlaganju osvrnula se na osobitosti života osoba starije životne dobi, gubitke koje ovu dob prate, ali i na probleme nasilja nad osobama starije životne dobi: “Najčešći razlog nasilja nad starijim osobama je koristoljublje. Istraživanja su pokazala da se opasnost od izvrgnutosti nasilju u obitelji za starije povećava ako je žrtva ovisna zbog bolesti ili siromaštva, ako živi u obitelji opterećenoj nasiljem i međugeneracijskim sukobima. Starije osobe nezadovoljne svojim položajem u obitelji često i same prikrivaju pojavne znakove zanemarivanja i/ili zlostavljanja“ – pojasnila je Poredoš Lavor.
Osobita rasprava povela se oko činjenice da su najčešći zlostavljači starijih osoba njima bliske i poznate osobe – članovi obitelji kao što su sinovi, kćeri, snahe, zetovi te unučad, da je upravo to ono što kod starijih osoba izaziva bol i očaj te iz straha i srama doživljena nasilja ne prijavljuju.
Pomoćnik načelnika Policijske postaje Gvozd Marjan Crnković nazočne je upoznao putem konkretnih primjera iz prakse na što trebaju obratiti pozornost kada se govori o prijevarama i drskim krađama na štetu starijih osoba, što je potaknulo iznošenja brojnih iskustava sudionika susreta koji su potvrdili da su se i osobe njima poznate iz njihovog životnog okruženja s takvom problematikom susretale.
Sudionici su na ovom susretu dobili i nove informacije o zaštiti ljudskih prava i dostojanstva života te o postojanju besplatnog telefona za pravnu podršku 0800 200 098 čije usluge pruža suradnik na ovom projektu Projekt građanskih prava (PGP) Sisak gdje mogu zatražiti savjet prije nego stupe u sklapanje nekog od pravnih poslova vezanih za njihovu sigurnost i dostojanstvo življenja u starijoj dobi.
Tijekom preventivnog susreta okupljenima su podijeljeni promo-materijali i prikazan edukativno-informativni film kojeg je snimila Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“. U filmu su sudjelovali predstavnici lokalne vlasti i umirovljenici s jasnim porukama kako za nasiljem bilo koje vrste nema niti potrebe niti opravdanja.