
povezane vijesti
U Sisku je u utorak, 25. veljače održana 9. sjednica Koordinacije zamjenika župana iz redova pripadnika nacionalnih manjina. Koordinacija razmatra pitanja od značaja za nacionalne manjine, važeću zakonsku regulativu, predlaže rješenja za poboljšanje položaja manjina u društvu te razvojne inicijative, a okuplja dvanaest zamjenika župana iz jedanaest županija. Dobrodošlicu sudionicima Koordinacije zaželio je i zamjenik župana Mihael Jurić, koji ih je upoznao s najznačajnijim projektima Sisačko-moslavačke županije. Domaćin je bila Sisačko-moslavačka županija, odnosno zamjenica župana iz reda srpske nacionalne manjine Mirjana Oluić koja je istaknula teme sastanka:
“Danas smo se uglavnom fokusirali na činjenicu da je, prema popisu stanovništva iz 2021. godine, u četiri županije postotak pripadnika srpske nacionalne manjine pao ispod 5%, što je rezultiralo gubitkom prava na zamjenika župana. Ipak, imamo jedan pozitivan primjer u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, gdje postoje dva zamjenika župana iz redova nacionalnih manjina – Saša Lukić iz srpske nacionalne manjine i Tatjana Novotni-Golović iz češke nacionalne manjine. Oni su, u suradnji s predstavnicima županije, postigli dogovor koji je odobren na županijskoj skupštini. Unatoč tome što u toj županiji pripadnici srpske i češke manjine čine manje od 5% stanovništva, nastavili su obnašati dužnosti zamjenika župana, što smatramo vrlo pohvalnim. Nažalost, u preostale tri županije – Primorsko-goranskoj, Požeško-slavonskoj i Virovitičko-podravskoj – nismo uspjeli postići sličan ishod. Druga iznimno važna tema bila je proces obnove, posebice infrastrukturne, na područjima u kojima pretežno žive pripadnici nacionalnih manjina.”
Zamjenica župana Istarske županije iz reda talijanske manjine Jessica Acquavita, također je istaknula problem popisa stanovništva te napomenula kako su nakon objave rezultata popisa, zajedno s predstavnicima manjina, gradonačelnicima i načelnicima odmah ukazali na nesrazmjer u brojkama u registrima u odnosu na popis stanovništva. Osim toga, zamjetna je i sama promjena strukture stanovništva.
“Izgubili smo jedno vijeće makedonske nacionalne manjine, a dobili smo nekoliko novih predstavnika – ukrajinske, njemačke, ruske i makedonske manjine, koja je ranije imala svoje vijeće. Istra je poznata kao multikulturalna regija, sve su nam manjine jako aktivne, a ove ćemo godine imati i 10. jubilarni festival multikulturalnosti. Dakle, zadovoljni smo sa suradnjom sa svim manjinama“.
Problemi pripadnika manjina, ističe zamjenik karlovačke županice Dejan Mihajlović su isti kao i kod opće populacije, ali i oni koji ih muče baš zato što su pripadnici manjina.
„Pripadnici manjina imaju iste probleme kao i opća populacija, plus probleme koji ih muče zato što su pripadnici manjina. Kada se govori o stambenom zbrinjavanju, oni iz nekih nepoznatih razloga dolaze u drugi plan, kasnije se njihova pitanja rješavaju. Kada se govori o zapošljavanju, puno se puta govori o nacionalnosti. Neki mogu tvrditi da to nije tako, ali kada biste proveli analizu po nacionalnoj strukturi u županijama, gradovima i općinama vidjeli bi kako izgleda nacionalna struktura prema ovom stvarnom popisu u odnosu na nacionalnu strukturu. Razlike su ogromne. U županijama imate 7,8 ili 9 % manjina, a po županijskim upravama 0,1 % zaposlenih. Na pozicijama voditelja odjela ili pročelnika, možete pripadnike nacionalnih manjina prebrojiti na prste jedne ruke. To je ono što nas tjera da radimo i ukazujemo na ovu problematiku.“
Nakon sjednice, zamjenici su u Sisku, Glini i Topuskom obišli lokacije završenih županijskih projekata. U Sisku su obišli odgojno-obrazovni i kulturni centar Sisačko-moslavačke županije, u Glini županijsko naselje “Banovi dvori”, a u Topuskom Vilu Zelengaj gdje je ravnatelj Top-Termi Topusko Domagoj Mosler održao prezentaciju “Topusko na izvoru zdravlja – lječilišni i wellness turizam na održiv način”.