Obilježena 34. obljetnica oružanog napada na Policijsku postaju Petrinja

imp

Petrinja Napad 1

U organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova Policijske uprave sisačko-moslavačke obilježena je obljetnica napada na Policijsku postaju Petrinja 28. rujna 1990. godine.

 

Svečanost je počela polaganjem vijenaca i svijeća kod spomen ploče na pročelju Policijske postaje Petrinja kada je pročitana i Povjesnica vezana za taj dan, a nakon odavanja počasti poginulim, nestalim i preminulim braniteljima Domovinskog rata otkrivena je spomen ploča u čast poginulim pripadnicima Policijske postaje Petrinja u Domovinskom ratu.

 

Podsjećajući se na ova tužan datum Robert Ramušćak, načelnik Policijske postaje Petrinja je kazao: „Na 34. obljetnicu napada na Policijsku postaju prisjećamo se tih tužnih trenutaka i teških trenutaka općenito za grad Petrinju, za cijelo pučanstvo, ali i za policijske službenike. Isto tako, mislim da je to jako bitno da to prenosimo iz generacije u generaciju i da odajemo pijetet za 12 poginulih hrvatskih redarstvenika koji su se hrabro borili tijekom Domovinskog rata.“

Uz branitelje i mještane Petrinje te obitelji poginulih branitelja obilježavanju je prisustvovao izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja, savjetnik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Marko Ratković, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane, voditelj Područnog odsjeka za poslove obrane Sisak Damir Vidaković, zamjenik načelnika Policijske uprave sisačko-moslavačke Marijan Kardaš, načelnik Policijske postaje Petrinja Robert Ramušćak, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Mihael Jurić, gradonačelnica i saborska zastupnica Magdalena Komes, zamjenik gradonačelnice Ivan Prskalo, potpredsjednica gradskog vijeća Andrijana Nenadić, predstavnici Udruga proizašlih iz Domovinskog rata i predstavnici hrvatske vojske.

 

„Obično su „Dani sjećanja“ uglavnom vezani na 1991. godinu kada je agresor tada pokazao svoje pravo lice, ali i 1990. godine se već pokazao smjer kojim će pobunjeni Srbi na ovom području djelovati, odnosno da su htjeli uzeti oružje iz ove prostorije i tim oružjem krenuti na hrvatski narod, na hrvatski živalj i istjerati ga s ovog područja. Danas obilježavamo i slavimo naše poginule redarstvenike koji su se oduprli toj agresiji, koji su u tim danima sačuvali živote naših ljudi, naroda, da se naš narod može izvući s ovog područja. Zahvaljujući mudrom hrvatskom vodstvu 90-ih godina stvorili smo snagu i vojsku kojom smo se kasnije vratili na naše područje, naš grad, našu Petrinju i naš je trajni zadatak da se svih godina sjećamo tih hrabrih ljudi.“, rekao je zamjenik župana Mihael Jurić.

Petrinja Napad Ploča

Nakon dostojanstvenog čina polaganja vijenaca i paljenja svijeća, u prostorijama Policijske postaje Petrinja svečano je otkrivena spomen ploča koju je Udruga hrvatskih branitelja policije Petrinja dala izraditi u čast 12 poginulih pripadnika Policijske postaje Petrinja u Domovinskom ratu.

Zajedničku molitvu je predvodio i blagoslov udijelio fra Mato Bašić kojem se pridružio policijski kapelan Policijske uprave sisačko-moslavačke Don Ivo Borić.

Nakon svečanog čina otkrivanja spomen ploče održana je sveta misa je u crkvi Sv. Lovre u Petrinji.

 

 

 

 

 

najčitanije