Obilježena 28. obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru na glinskom području

imp

261020211635232536.jpeg

Okupljanje u Glini, 26.lipnja, svake je godine prisjećanje te odavanje počasti i zahvalnosti hrvatskim policajcima koji su se tog dana, 26. lipnja 1991. godine, samo nekoliko sati nakon što je Sabor donio Deklaraciju o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske, hrabro suprotstavili srpskim paravojnim formacijama koje su napale Policijsku postaju u Glini. Tom je prilikom poginuo pričuvni policajac Tomislav Rom, koji je zajedno s ostalim braniteljima postao simbol otpora i junaštva hrvatskih branitelja.
„ Na današnji dan, točno prije 28 godina, upravo ovdje u Glini započeo je oružani otpor velikosrpskoj agresiji kojeg su hrabro vodili naši policajci. To je mjesto na kojem se svega nekoliko sati nakon proglašenja Deklaracije o samostalnosti Republike Hrvatske, netom formalizirana neovisnost morala braniti od srpskih pobunjenika koji se s takvim razvojem situacije nikako nisu htjeli pomiriti, a što su svojim protuustavnim odlukama jasno davali do znanja od početka te ratne 1991. godine. Agresor je u svom napadu na Policijsku postaju Glina koristio svo oružje od ručnih granata, tromblonskih mina i strojnica. No, 15 aktivnih i pričuvnih policajaca koji su se zatekli u policijskoj postaji, puna su četiri sata srčano branili svoje i odolijevali tom brojčano i oružano nadmoćnijem neprijatelju.
Nema ikakve dvojbe da su sva petnaestorica hrvatskih redarstvenika, nošeni žarom iskrene ljubavi prema domovini, u tim trenucima bili spremni žrtvovati sebe za pravdu i slobodu, no takva je sudbina, sudbina herojske smrti zatekla samo jednog mladog hrvatskog redarstvenika, Tomislava Roma. Taj 21 godišnji hrabri pričuvni policajac, bez mnogo policijskog i vojnog, a na samom pragu stjecanja onog najvažnijeg – životnog iskustva, prvi je hrvatski branitelj poginuo nakon proglašenja hrvatske samostalnosti i suverenosti“, riječi su ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, kojima se u srijedu u Glini obratio okupljenima na obilježavanju 28. obljetnice početka oružanog otpora velikosrpskoj agresiji na području Gline.
“ … zbog svega toga, ponosan sam što i 28 godina poslije, s jednakim pijetetom odajemo počast našim hrabrim redarstvenicima, hrabrim hrvatskim braniteljima. A jedna od zadaća policajaca koji danas brane ustavnopravni poredak Republike Hrvatske, jest da snagu, jedinstvo, nesebičnost i nemjerljivu hrabrost svojih ratnih kolega opetovano i uznosito potvrđuju i kroz svoj rad..” dodao je ministar.

policija glina 7 policija glina 5 policija glina 4

Uz ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, obilježavanju 28. obljetnice su uz branitelje i mještane Gline te obitelji poginulih branitelja Gline nazočili i izaslanik Predsjednice Republike Hrvatske i župan sisačko-moslavačke županije Ivo Žinić, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i saborska zastupnica Željka Josić, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, izaslanik ministra obrane Republike Hrvatske i zapovjednika Gardijske mehanizirane brigade, brigadni general Tihomir Kundid, izaslanik ministra Hrvatskih branitelja i umirovljeni general Josip Lucić, glavni ravnatelj policije Nikola Milina sa svim svojim suradnicima, čelnicima i policajcima ustrojstvenih jedinica Ravnateljstva policije i policijskih uprava, posebni savjetnik ministra unutarnjih poslova, umirovljeni general pukovnik Mladen Markač, gradonačelnik Grada Gline Stjepan Kostanjević, načelnik PU sisačko-moslavačke Luka Pešut s članovima kolegija i načelnicima svih policijskih postaja, biskupski vikar za Ministarstvo unutarnjih poslova fra Frane Musić i ostali predstavnici svećenstva, načelnik općine Škabrnja Nediljko Bubnjar, zapovjednik Antiterorističke jedinice Lučko Mate Bilobrk, saborski zastupnici, predstavnici nadležnih državnih tijela i tijela lokalne i područne samouprave, predstavnici ustanova, institucija, udruga i organizacija, predstavnici sudionika 12. atletskog Memorijala „Tomislav Rom“ te predstavnici medija.
U jutarnjim satima izaslanstva MUP-a, Sisačko-moslavačke županije i Grada Gline, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata te predstavnici sudionika 12. atletskog Memorijala „Tomislav Rom“ položila su vijence i zapalila svijeće na grobu poginulog hrvatskog policajca Tomislava Roma u mjestu Gornji Viduševac, a završetak polaganja vijenaca obilježila je Sveta misa u župnoj Crkvi sv. Franje Ksaverskog u Gornjem Viduševcu, koju je predvodio don Ivo Borić, kapelan PU Sisačko-moslavačke.
Padobranskim skokom pripadnika ATJ Lučko koji je sa sobom nosio hrvatski stijeg i zajedničkom koračnicom do Spomenika „Suza“ upriličena je ceremonija podizanja zastave Republike Hrvatske. Nakon minute šutnje u spomen na poginule pripadnike ratne Policijske postaje Glina, ATJ Lučko i sve branitelje, izaslanstva, predstavnici udruga i građani položili su vijence i zapalili svijeće. Ratnim zastavama predvođen je mimohod prema Hrvatskom domu u kojem se održala Svečana akademija.
Program je izvođenjem prigodne pjesme „Jezik roda moga“ upotpunio student Dramske akademije u Osijeku Dominik Karaula, a izvedbom pjesama „Hrvati, Hrvati“ i „Jedna je Hrvatska“ predstavili su se tamburaši i mala skupina HAKUD-a „Glinska tamburica“.

policija glina 8 policija glina 3 policija glina 2

Nastavak se održao u parku, dočekom mažoretkinja Glinske Banice te prigodnim programom “Policija danas u službi građana” uz pokaznu vježbu pripadnika ATJ Lučko.
U sklopu obilježavanja obljetnice tradicionalno je održana i memorijalna utrka „Tomislav Rom“, dok je u športsko-rekreacijskom centru Banovac održan sportski susret u spomen na poginulog policajca Tomislava Roma, u organizaciji Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Sisačko-moslavačke županije.

foto – PU SM

najčitanije