Obilježen Dan hrvatskih branitelja SMŽ

101

Brojnim događanjima i ove godine obilježava se Dan hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije. Središnje obilježavanje održano je u petak, 18. listopada odavanjem počasti svim poginulim hrvatskim braniteljima i žrtvama Domovinskog rata te svim hrvatskim braniteljima koji su iz Sisačko-moslavačke županije otišli na ratišta diljem Hrvatske. Počast poginulim, umrlim i nestalim hrvatskim braniteljima odana je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika u Novom Farkašiću te u Sisku kod središnjeg križa na Gradskom groblju Viktorovac i kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku dr. Franje Tuđmana.

 

Spomen na pobjedonosnu akciju Hrvatske vojske u Novom Farkašiću

 

Dan hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije obilježava se u spomen na 18. listopada 1991. godine i pobjedonosnu akciju Hrvatske vojske na potezu Farkašić-Vratečko-Slana. Bila je to prva vojno-oslobodilačka akcija zapovjedništva operativne grupe HV-a za Sisak i Banovinu koja je trajala do 21. listopada 1991. godine kada su snage HV-a došle do Slane i tu se utvrdile.

 

Obilježavanje Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije nastavljeno je prigodnim programom na trgu ispred odgojno-obrazovnog i kulturnog centra u Rimskoj 19 u Sisku.

 

Predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata SMŽ Nenad Bužanić podsjetio je na povijesnu akciju u Novom Farkašiću koja je simbol obrane Sisačko-moslavačke i Zagrebačke županije, ali i glavnog grada Zagreba.

 

„Na tom se području odvijala povijesna bitka gdje su zaustavljene dvije oklopne mehanizirane brigade neprijateljske vojske koje su imale zadaću iz Petrinje prema Lekeniku spojiti se s raketnom bazom Žažina, doći do aerodroma Pleso i deblokirati snage koje su bile na aerodromu u Zagrebu te deblokirati snage Karlovca, Jastrebarskog i Samobora kako bi mogli povući svoju zamišljenu liniju Krajine. Oslobodili smo naša sela što se tijekom Oluje pokazalo značajno, jer je iz tog pravca oslobođena Petrinja i Banovina“, istaknuo je Bužanić.

 

S velikim domovinskim srcem naši branitelji krenuli u obranu Domovine

 

Izaslanik predsjednika Vlade RH, državni tajnik Drago Matanović, koji je i sam bio svjedok toga vremena, prisjetio se početka Domovinskog rata.

 

„Nije bilo jednostavno, bez oružja, ali s jednim velikim domovinskim srcem krenuli su dragovoljci, branitelji i suborci. Na tom putu mnogi od njih se nisu vratili. Dali su svoje živote da bi mi danas živjeli u slobodnoj Hrvatskoj. Cijela Hrvatska, a posebno građani Sisačko-moslavačke županije, trebaju biti ponosni, jer smo se među prvima počeli pripremati za obranu naše Domovine. Sloboda nije došla sama po sebi, bilo je teških trenutaka, sloboda je plaćena mnogim životima civila i branitelja i toga moraju biti svjesne sve generacije koje dolaze“, rekao je Matanović.

 

 

73

Prenošenje vrijednosti Domovinskog rata na mlađe generacije

 

Izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora, župan Ivan Celjak također je istaknuo kako je važno prenositi pozitivne vrijednosti Domovinskog rata na mlađe generacije.

 

„Kada smo prije tri godine razmišljali kako uključiti naše učenike i putem njih prenositi te istinite i pozitivne vrijednosti, došli smo na ideju raspisati javni poziv „Hrvatski branitelji – junaci modernog doba“. Postigli smo da učenici četvrtih i osmih razreda, koje smo uključili u javni poziv, razgovaraju o Domovinskom ratu s članovima svojih obitelji, sa svojim roditeljima, bakama i djedovima i događajima koje su oni proživjeli u Domovinskom ratu. Oni su se uz pomoć tih informacija kreativno izrazili putem likovnih i literarnih radova. Ove godine u taj se projekt uključilo čak 140 djece. Postigli smo ono što smo željeli, a to je da smo aktivno uključili djecu kako bi i oni dali svoj kreativni doprinos i prenosili istinu o Domovinskom ratu, jer hrvatski narod mora znati tko je, kada i kako stvarao hrvatsku Domovinu, a našu Domovinu su stvarali hrvatski branitelji“, istaknuo je Celjak.

98

Jedan od učenika, čiji je literarni rad bio i nagrađen u sklopu ovogodišnjeg javnog poziva „Hrvatski branitelji – junaci modernog doba“, Martin Gruica iz OŠ 22. lipnja pročitao je svoju pjesmu Domovina Hrvatska.

 

Tijekom današnje svečanosti prikazan je i film o događajima iz vremena Domovinskog rata na području Sisačko-moslavačke županije.

 

Uzvanici i gosti današnjeg obilježavanja potom su i obišli obnovljeni kompleks u Rimskoj 19 u Sisku. Pogledali su izložbu od 140 literarnih i likovnih učeničkih radova koja je postavljena u galerijskom prostoru Kulturno-povijesnog centra SMŽ nakon čega su obišli i prostore glazbene škole te prvog županijskog dječjeg vrtića.

 

Sisačko-moslavačka županija u Domovinskom ratu

 

Domovinski rat na području današnje Sisačko-moslavačke županije pretrpio je velike gubitke, ali je izrodio najveće junake koji će zauvijek ostati zapisani u hrvatskoj povijesti. Sisačko-moslavačka županija je druga po broju žrtava, a u Baćinu je druga po veličini masovna grobnica u Hrvatskoj. U Sisku je osnovan 57. SAMB, prva dragovoljačka postrojba, a prva vojarna JNA oslobođena u Domovinskom ratu bila je Barutana u Sisku. Ratnici iz naše županije sudjelovali su u obrani i oslobađanju Republike Hrvatske na svim bojištima tijekom Domovinskog rata.

 

Sisačko-moslavačka županija je prva županija u Republici Hrvatskoj koja je 2007. godine donijela odluku o obilježavanju Dana hrvatskih branitelja.

najčitanije