
Udruzi osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije odobreno je 3.248.260,00 kn za provedbu projekta ”Nove vještine za jednake mogućnosti” prijavljenog na Poziv ”Zaželi – program zapošljavanja žena” financiranog od strane Europskog socijalnog fonda kroz Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. i uz nadležnost Ministarstva rada i mirovinskog sustava.
Svrha ovog projekta je uključivanjem žena u nepovoljnom položaju s područja Sisačko-moslavačke županije na tržište rada smanjiti stopu nezaposlenosti žena koje pripadaju teže zapošljivim i ranjivim skupinama, a s druge strane projekt će pridonijeti prevenciji prerane institucionalizacije i poboljšanju kvalitete života krajnjih korisnika, prvenstveno članova Udruge – osoba s invaliditetom te osoba u starijoj životnoj dobi, osoba u nepovoljnom položaju, pružajući im podršku u svakodnevnom životu, koji žive u teško dostupnim i nerazvijenim područjima Sisačko-moslavačke županije.
Voditeljica projekta Manda Šalić s projektnom asistenticom Sandrom Adžam i administratoricom projekta Ivanom Šalić održala je u ponedjeljak, 19.veljače u Maloj kući u Petrinji informativni sastanak s 20 žena iz Petrinje, Siska, Novske, Jasenovca, Gline i Križa Hrastovačkog koje će slijedećih dvije godine povećati kvalitetu života 120 korisnika koji dolaze iz već spomenutih gradova te okolnih mjesta od kuda i zaposlene žene te dodatno još iz Donjih Mokrica, Budičine, Bačuge i Kraljevčana. Na sastanku je prikupljena dokumentacija potrebna za zapošljavanje žena te su upoznate s projektnim obavezama i aktivnostima. Tijekom proteklog tjedna sve žene koje će biti zaposlene u pratnji projektne asistentice Sandre Adžam obišle su i upoznale svoje buduće korisnike i saznale njihove potrebe.
”Među zaposlenim ženama i korisnicima Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije u sklopu svog projekta „Nove vještine za jednake mogućnosti“ ima osobe s invaliditetom te na taj način utječe na prevenciju prerane institucionalizacije osoba s invaliditetom te dodatno, starijih i nemoćnih osoba, njihovu socijalizaciju, a samim time utjecat će se i na poboljšanje kvalitete života, odnosno na smanjenje siromaštva i socijalne isključenosti. Svaka zaposlena žena pružat će potporu i podršku za šest krajnjih korisnika što smatramo da je i optimalna brojka zbog udaljenosti domaćinstava krajnjih korisnika na ruralnom području koja su uglavnom smještena na rubovima sela”, pojašnjavaju u Udruzi.
Zanimljivost projekta su odobrena sredstva za kupnju bicikla kojim će žene obilaziti domove korisnike te kupnja na mjesečnoj bazi osnovnih životnih potrepština krajnjim korisnicima u vrijednosti 200 kn mjesečno, a jedna od aktivnosti bit će i dodatna izobrazba zaposlenih žena za stjecanje zvanja “Njegovateljica starih i nemoćnih osoba” i “Računalna operaterka“.
Cilj projekta je osnažiti i unaprijediti radni potencijal teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja, te s druge strane potaknuti socijalnu uključenost i povećati kvalitetu života krajnjih korisnika, prvenstveno osoba s invaliditetom i u starijoj životnoj dobi. Partneri na projektu su Hrvatski zavod za zapošljavanje -Područni ured Sisak, Centar za socijalnu skrb Petrinja i Grad Petrinja.
Svečano potpisivanje Ugovora o radu s 20 žena koje će se zaposliti u sklopu projekta bit će u srijedu, 28.veljače 2018. godine u Maloj kući u Petrinji s početkom u 11 sati.