U Poduzetničkoj zoni Marof Lekenik koja obuhvaća 40-ak parcela proizvodne i poslovne gospodarske namjene, na proljeće, s početkom građevinske sezone, počinje izgradnja prvih gospodarskih objekata.
Projekt osnivanja ove poduzetničke zone, sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, u rujnu 2016. priveo je kraju preduvjete za naseljavanje poduzetnika izgradnjom infrastrukture. Tijekom prošle godine pokrenut je postupak prodaje parcela, kroz dva javna natječaja:
”U prvom naletu smo dobili tri poduzetnika koji su kupili pet parcela, a na drugom natječaju, koji je bio u drugoj polovici 2017.godine prodali smo još četiri parcele dvojici poduzetnika” – čime je riješena četvrtina Poslovne zone Marof Lekenik – doznajemo od načelnika Općine Lekenik Ivice Perovića.
Poduzetnici koji su kupili zemljište ugovorom su se obvezali u roku od dvije godine izgraditi svoje objekte, a trenutno su u procesu ishođenja dozvola za gradnju: ”Tijekom veljače očekujemo prve dvije građevinske dozvole, a zatim i početak radova na prve dvije hale, kada se za to stvore uvjeti. Verujem da će to biti u travnju ili svibnju, tako da ćemo prve hale imati ove godine.”, najavio je načelnik, dodajući kako se tvrtke koje su kupile parcele, bave proizvodnim djelatnostima: ”Konkretno, imamo proizvodnju cijevi, proizvodnju tračnih pila i servis alatnih strojeva, imamo i jednu staru hrvatsku tvrtku koja proizvodi vage i imamo jednu tvrtku koja radi velike sustave grijanja i hlađenja”.
U međuvremenu je u Općinu Lekenik stiglo još nekoliko iskaza interesa za kupnjom parcela pa je u planu raspisivanje još jednog natječaja za prodaju u ožujku ove godine. Svim poduzetnicima koji će doći u zonu Marof Općina Lekenik nudi i određene pogodnosti: ”Ako zaposle 5 ili više radnika s našeg područja, mi ćemo ih osloboditi komunalne naknade 100 posto u prvoj godini, u drugoj godini 75% i u trećoj 50%”, napominje načelnik Perović.
A obzirom da je projekt Poslovne zone Marof Lekenik financiran iz Europskog fonda, treba ispuniti određene uvjete kako bi dobivena europska sredstva i ostala bespovratna. Obvezujućih rokova vezanih za prodaju kompletnog zemljišta i njegovog popunjavanja nema, ali ima obveza vezanih za zapošljavanje, pojašnjava načelnik: ”Mi imamo obveze koje se tiču zapošljavanja određenog broja ljudi u samoj poslovnoj zoni. U roku dvije godine projektom je predviđeno da se tamo zaposli, odnosno da se otvore radna mjesta za minimalno 20 ljudi. A kako stvari sada teku, ja sam uvjeren da ćemo mi kroz ove velike tvrtke koje su do sada kupile parcele, osigurati i taj dio naše obveze”, dodajući kako će atraktivnosti ove Poslovne zone zasigurno pridonijeti i bolje riješen prilaz autocesti. Informacije s kojima raspolaže iz Hrvatskih autocesta je da će ove godine početi projektiranje novog spoja na autocestu, čime će se dobiti i prometno rješenje ulaska u Poslovnu zonu Marof Lekenik.