
Ekipa Ekonomske škole Sisak pobjednik je županijskog natjecanja „Od znanja do djelovanja“, sa svrhom poticanja mladih na veću participaciju u životu lokalne zajednice, upoznavanja aktualnih političkih problema i svjetskih kriza, načina funkcioniranja svjetskih organizacija te razvijanja govorničkih i diplomatskih vještina.
‘Pokrenuli smo natjecanje da bi aktivirali mlade koji bi u ovim godinama trebali promišljati teme koje dosad nisu. Politička situacija, općeljudski problemi, problemi zajednice, kako na lokalnoj, tako i na globalnoj razini’, rekla nam je Marina Kasa, profesorica u sisačkoj Gimnaziji gdje je natjecanje i održano. Učenicima su, kaže, uvijek dragi ovakvi oblici obrazovanja koji nisu formalni i koji uključuju istraživački rad, od njih zahtijevaju komunikacijske i prezentacijske vještine i daju im priliku priliku izraziti svoj stav i mišljenje te ga obrazložiti i braniti.
U prvom dijelu natjecanja, koji je bio eliminacijskog karaktera, učenici su pisali ispit znanja o izabranim pojmovima, koncepcijama i problemima.
U drugi dio natjecanja prošlo je 10 ekipa koje su na testu osvojile najveći broj bodova. Ekipe su potom izvlačile između 10 ponuđenih tema za koje su se pripremali i u 5 – 7 minuta izlagali problem: dali povijesni kontekst, definirali svoj stav i obrazložili ga.
U konačnom poretku dominirale su sisačke i kutinske škole, neke i s po dvije ekipe u pet najboljih:
1. Ekonomska škola Sisak
2. Srednja škola Tina Ujevića Kutina
3. Gimnazija Sisak
4. Srednja škola Tina Ujevića Kutina
5. Ekonomska škola Sisak