Međunarodni dan fizioterapeuta - Tjelesna aktivnost za život

imp

261020211635252102.jpeg

„Nas svi trebaju, kod nas svi đođu, kažu da smo mi odjel na kojem se ne umire ali se pati.“ – tako je opisala svoj Odjel za fizikalnu medicinu i terapiju koji u sklopu sisačke bolnice djeluje na Jodnom, ravnateljica Odjela Tatjana Vrga, prilikom današnjeg obilježavanja Međunarodnog dana fizioterapeuta i fizikalne terapije.

fizioterapija 5 fizioterapija 11 fizioterapija 10 fizioterapija 9

Djelatnici Odjela su danas kako bi Siščane ali i sve zainteresirane upoznali sa svojim radom otvorili širom svoja vrata. „Sretna sam sa zakvim suradnicima, i moje kolegice i ja, što možemo tako lijepom suradnjom omogućiti najbolje uvjete našim bolesnicima za povrat njihovoga zdravlja. Tako da onda mogu ići dalje normalno u svoje svakodnevne aktivnosti.“ – kaže Vrga dodajući da o oporavku, kroz fizikalnu medicinu i rehabilitaciju za preko 500 pacijenata dnevno brine 40 fizioterapeuta. „Koji rade na lokaciji Jodno i Petrinja te na lokaciji bolničkih odjela u Sisku i Petrinji. Iskoordinirati njihov radi traži određene organizacijske sposobnosti i sredstva ali prvenstveno je tu njihov angažman i njihov ljudski profil i način na koji oni doživljavaju svoje zvanje, odnosno kako kažemo “poslanje”, u boljitku i traženju što boljih načina za oporavak svojih pacijenata.“

fizioterapija 6 fizioterapija 4 fizioterapija 1 fizioterapija 7
Fzioterapeut je zdravstveni stručnjak – specijalist za pokret, koji je srž zdravlja a toga smo svjesni ističe Renata Nenadić, glavna fizioterapeutkinja, tek kada ne možemo napraviti neki pokret. „Da bismo samo napravili jedan običan iskorak potrebno je aktivirati oko 200 mišića, za treptajk oko oko 8 do 9 mišića, da bi se nasmiješili 12 do 17 , a da bi se smrknuli 47 do 50 mišića.“ – otkriva Nenadić.
Današnji Međunarodni dan fizioterapeuta prvodi se u svijetu pod motom Tjelesna aktivnost za život, a to znači da bi svi napominje Nenadić trebali provesti pola sata dnevno vježbajući. „Pola sata vježbe je jako malo, pola sata je ništa jer toliko najmanje provedemo na mobitelu ili računalu. Ako bi odvježbali učinili bi puno za svoje zdravlje. Ovim načinom vas svi fizioterapeti pozivaju da se osvijestite, da samo malo više vježbate da budete aktivniji jer ćete učiniti jako puno za svoju okolinu i za svoje zdravlje.“ – zaključila je Renata Nenadić.
Ravnatelji sisačke bolnice dr. Tomislav Dujmenović je najavio kako će nastaviti raditi na poboljšanju uvjeta, uređenju prostora i nabavci opreme, kao i stručnom usavršavanju djelatnika.

najčitanije