
povezane vijesti
Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, Marijana Petir zatražila je od ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Davida Vlajčića i ministrice zaštite okoliša i zelene tranzicije, Marije Vučković očitovanje o provedbi mega projekta koje Premium Chicken Company d.o.o. i MHP grupa planiraju provoditi u više općina i gradova na području Sisačko moslavačke županije.
Uzimajući u obzir utjecaj koji bi realizacija mega projekata izgradnje peradarskih farmi mogla imati na hrvatski poljoprivredno-prehrambeni sektor, Marijana Petir je od potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Davida Vlajčića zatražila dostavu procjene učinaka provedbe projekata izgradnje peradarskih farmi tvrtki Chicken Company d.o.o. i MHP grupe u Sisačko-moslavačkoj županiji, na hrvatsku poljoprivredu.
tekst se nastavlja nakon oglasa
Petir je prethodno zatražila i stručnu procjenu Hrvatske poljoprivredne komore o utjecaju provedbe spomenutih projekta na sektore peradarstva i ratarstva u Republici Hrvatskoj pri čemu se Hrvatska poljoprivredna komora očitovala da ove investicije predstavljaju ugrozu održivosti domaće proizvodnje peradarskih proizvoda, donose ekološke, zdravstvene i biosigurnosne izazove, ali i nepravednu tržišnu konkurenciju koja može dovesti do monopolizacije proizvodnje i zbog toga je potrebna sustavna regulativa kojom bi se zbog nacionalne prehrambene sigurnosti ograničile ovakove aktivnosti.
Marijana Petir dostavila je ministrici zaštite okoliša i zelene tranzicije, Mariji Vučković na očitovanje sve predstavke u kojima građani upozoravaju na netransparentnost provođenja postupaka javne rasprave o studijama utjecaja na okoliš, kao i da same Studije utjecaja na okoliš ne odgovaraju stvarnom stanju na terenu i ne procjenjuju ispravno potencijalne posljedice koje mogu nastupiti provedbom ovih mega projekata. Petir je izrazila zabrinutost zbog mogućeg onečišćenja tla, vode i zraka i utjecaja koji najavljena intenzivna proizvodnja može imati na prirodu, okoliš i ruralne zajednice ovoga područja te je upozorila da bi najavljeno uklanjanje šuma i šumskih sastojina na području provedbe projekta, moglo, zbog uloge koju šume imaju u regulaciji vodnih tokova, utjecati i na učinkovitost funkcioniranja sustava obrane od poplava, ali i na gubitak bioraznolikosti. Uz navedeno, Petir je upozorila da bi ispuštanje otpadnih voda, za što ne postoji adekvatna infrastruktura, moglo imati bespovratni negativni utjecaj na okoliš kao i na opskrbu stanovništva pitkom vodom, a posredno i ne ekosustav Parka prirode Lonjsko polje, koje je naše najvrjednije Ramsarsko područje.
„Posebnu zabrinutost izaziva i činjenica što su projekti i aktivnosti navedenih tvrtki javnosti predstavljen tek u fazi javnog uvida Studije utjecaja na okoliš, a da u pojedinim slučajevima kod izmjena i dopuna prostornih planova zbog ovih investicija, nije izvršena procjena utjecaja na okoliš“ – istaknula je Petir i dodala kako isti investitori planiraju više zahvata u okolišu u Sisačko-moslavačkoj županiji, a svaki od njih procjenjuje se zasebno, stoga je predložila da se sve zahvate sagleda zajedno, zbog objektivne procjene narušavanja ekološkog kapaciteta okoliša.
Foto – https://petir.eu/novosti/marijana-petir-neazavisna-i-nasa/