Besplatno cijepljenje i liječenje životinja na potresom pogođenim područjima

imp

251020211635201352.jpeg

Zbog posebnih okolnosti uzrokovanih elementarnom nepogodom, na jedinicama lokalne samouprave Petrinja, Sisak, Glina, Hrvatska Kostajnica, Donji Kukuruzari, Dvor, Gvozd, Hrvatska Dubica, Lekenik, Majur, Martinska Ves, Sunja i Topusko u sastavu Sisačko-moslavačke županije planirane su mjere preventivnog cijepljenja i mjera liječenja životinja, s ciljem zaštite zdravlja životinja i ljudi od zoonoza, osiguranja higijenski i zdravstveno ispravnih proizvoda životinjskog podrijetla i dobrobiti životinja, priopćili su iz Ministarstva poljoprivrede.
„U skladu s Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju za 2021. godinu („Narodne novine“, br. 2/21. i 4/21.), određena je provedba mjera preventivnog cijepljenja svih goveda, konja, ovaca i koza protiv bedrenice, svih pasa protiv bjesnoće te sve peradi protiv newcastleske bolesti. Zbog značajno narušenog socio-ekonomskog statusa građana na navedenim područjima, u svrhu sprječavanja nastanka značajnih ekonomskih šteta u sektoru primarne proizvodnje, kao i zaštite javnog zdravlja, troškovi predmetnih mjera cijepljenja će se tijekom 2021. godine u cijelosti podmirivati iz državnog proračuna. Očekivani ukupni trošak za provedbu navedene mjere cijepljenja je 6 milijuna kuna.
Također, na istom području će se, sukladno potrebama, provoditi veterinarske mjere liječenja životinja i financirati iz državnog proračuna zaključno do 31. ožujka 2021. godine, a odnosi se na velike životinje (farmske životinje i kopitare) – nužni kirurški i porodiljski zahvati, ultrazvučna dijagnostika graviditeta, klinički pregledi i liječenje životinja te za kućne ljubimce – nužni kirurški i dermatološki zahvati, klinički pregledi i liječenje životinja. Navedena usluga liječenja životinja predviđena je i za velike životinje koje su privremeno izmještene (zbrinute) s navedenih JLS-a kod privremenih posjednika na području Republike Hrvatske. Očekivani ukupni trošak za provedbu predložene mjere liječenja je cca 3,5 milijuna kuna.
Očekivani ukupni trošak za obje mjere iznosi 9,5 milijuna kuna, a financirat će se iz državnog proračuna.“, stoji u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.

najčitanije