Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije provodi projekt ”Želim da se i moj glas čuje” koji se financira iz proračuna Ministarstva znanosti i obrazovanja i to kroz Natječaj projektima udruga u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih za školsku godinu 2017./2018.
U sklopu toga sutra će se danas u POU Hrvatski dom Petrinja od 17:00 do 19:00 sati, za stručne djelatnike te djelatnike i asistente u vrtićima i školama te roditelje-članove Udruge Sisačko-moslavačke županije, održati prva od tri edukativno-suportne radionice za primjenu Asistivne tehnologije u predškolskom i nastavnom radu za djecu s teškoćama u razvoju, na kojoj se očekuje nazočnost 50-ak stručnih djelatnika vrtića i škola.
Predavanje i prezentaciju održat će prof. dr. sc. Miroslav Vrankić iz tvrtke E-glas d.o.o. pri Znanstveno-tehnologijskom parku Sveučilišta u Rijeci.
U prvom dijelu predavanja bit će prikazana asistivna tehnologija za djecu s teškoćama u razvoju predškolske dobi, od prilagođenih igračaka preko komunikacijskih rješenja do glazbenih instrumenata s alternativnim metodama pristupa.
U drugom dijelu predavanja bit će prezentirani različiti uređaji za alternativni pristup računalu koji su namijenjeni osobama s otežanom motorikom ruku: posebne tipkovnice te zamjene za miša koje se koriste jednostavnim pokretima ruke, pomakom glave ili čak pogledom. Bit će prezentirana i edukativna softverska rješenja za djecu školske i predškolske dobi.
U trećem dijelu predavanja bit će prezentirana različita komunikacijska pomagala za osobe koje ne mogu govoriti ili koje otežano govore. Bit će prikazan cijeli raspon komunikatora: od onih najjednostavnijih do najnaprednijih. Bit će prikazani različiti primjeri korištenja komunikatora te različite metode pristupa: od dodira do upravljanja pogledom. Bit će prezentirana i različita softverska rješenja za potpomognutu komunikaciju.
U četvrtom dijelu predavanja bit će prezentiran novi projekt komunikacije mislima za osobe s najtežim invaliditetom.
Drugi dan, 31.siječnja u glavnom objektu Dječjeg vrtića Petrinjčica partneri u projektu od 9 sati do poslijepodneva u svim odgojnim grupama provodit će se zabavne igraonice za djecu s primjenom asistivne tehnologije.
Vrijeme provedbe projekta je od 1. prosinca 2017. do 31. kolovoza 2018. Partneri u projektu: I.Osnovna škola Petrinja, OŠ Braća Ribar Sisak, Dječji vrtić Petrinjčica, a vanjski izvoditelj projektnih aktivnosti jeTvrtka E-glas d.o.o. pri Znanstveno-tehnologijskom parku Sveučilišta u Rijeci.
Aktivnosti projekta:
-program Male škole – individualni i grupni rad (od prosinca 2017. do 31.kolovoza 2018.)
-radna terapija – individualni terapeutski rad u kabinetima u Sisku i Petrinji
-edukativno-suportne radionice za učitelje i pomoćnike u nastavi (3 do kraja školske godine)
-edukativno-suportne radionice za odgajatelje i stručne djelatnike u vrtićima (3 do kraja školske godine)
-jednodnevne igraonice s asistivnom tehnologijom u vrtićima (3 do kraja školske godine)
-jednodnevni stručni skup i radionica za struku i roditelje “Asistivna tehnologija za kvalitetniji život osi” (svibanj 2018.)