
Poduzetnici s područja Sisačko-moslavačke županije u prva su tri mjeseca ove godine izvezli robu ukupne vrijednosti 113 milijuna Eura, što je u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje porast za 11% – pokazuju statistike Hrvatske gospodarske komore. Inače, robna je razmjena trenutno najuspješnija stavka među pokazateljima stanja sisačko-moslavačkog gospodarstva – kaže Zvonimir Savić, direktora Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK: ”Ono što je pozivitno za Sisačko-moslavačku županiju je pozitivan trend u robnoj razmjeni. Županija ima najveći pozitivni saldo robne razmjene u odnosu na sve županije u Hrvatskoj, čak i u odnosu na Grad Zagreb”.
Najznačajniji trgovinski partneri u izvozu Sisačko-moslavačke županije i dalje su zemlje Europske unije (Austrija, Italija i Njemačka) te države u okruženju (Srbija i BiH). Najznačajnija izvozna djelatnost je prerađivačka industrija, koja ostvaruje gotovo 98 posto ukupnog izvoza, najviše u području proizvodnje kemikalija i kemijskih proizvoda zatim u proizvodnji računala, metala, hrane i pića te u preradi drva i proizvoda od drva.
Osim dobrih trendova u izvozu, županija se može pohvaliti s još nekoliko pozitivnih pokazatelja u analizi Hrvatske gospodarske komore, koja obuhvaća komparativni prikaz brojnih gospodarskih pokazatelja: ”Još nijedna hrvatska županija nije dosegnula razinu gospodarstva odnosno BDP-a iz 2008.godine. Samo njih nekoliko, među njima i Sisačko-moslavačka, kada gledamo BDP po stanovniku, sasvim se približilo 2008. godini. A postoji još nekoliko pozitivnih pokazatelja u analizi županije, primjerice kontinuiran rast plaća od 2008. godine, a u posljednje dvije godine je zaustavljen i pad broja zaposlenih”, kaže Savić.
Visina plaća jedan je od ključnih pokazatelja razvijenosti neke regije, županije, grada, odnosno općine. Prosječna plaća isplaćena zaposlenicima poduzeća na području Sisačko-moslavačke županije u 2016.godini iznosi 4.187 kuna. U odnosu na prethodnu godinu veća je za 2,4 posto, ali je i za gotovo tisuću kuna manja od hrvatskog prosjeka plaće koju primaju zaposlenici poduzetnika.
No, među najalarmantnijim negativnim pokazateljima u analizi Sisačko-moslavačke županije je demografski faktor: ”Jedan od najopasnijih negativnih trendova su demografski trendovi. Prema prognozama demografa, Sisačko-moslavačka županija bi 2051. godine, ako se nastavi ovaj negativan prirast, mogla imati čak 58% stanovnika manje nego što ih ima danas.”, kaže Savi