LANA PETRANOVIĆ I ANTONIO SOUZA KORDEIRU IZBORILI NASTUP NA SP

Americi i Gruziji prva zlata s Piruete, hrvatski par novim rekordom potvrdio Svjetsko prvenstvo

Lanapetranovic Antoniosouzakordeiru Hrv21 1209 13

Završeno je 53. izdanje Zlatne piruete koje se ove godine održalo u Ledenoj dvorani Zibel

Slavljem američkog plesnog para Kaitlin Hawayek i Jean-Luc Bakera te kanadskog klizača Keegana Messinga, u Ledenoj dvorani Zibel u Sisku završen je natjecateljski dio 53. Zlatne piruete.

Messing je do zlata došao s najboljim kratkim programom i 5. rezultatom u slobodnom programu, no ukupno 255,07 bodova bilo mu je dovoljno za drugu medalju u Hrvatskoj nakon što je 2016. osvojio broncu. Srebrni je Rus Andrei Mozalev koji je do medalje skočio sa 6. mjesta, a za to je zaslužan najbolji slobodni program (252,15). Jimmy Ma pak u SAD nosi broncu (250,97).

Hrvatski par Lana Petranović i Antonio Souza Kordeiru drugi dan za redom u Sisku je otklizao osobni rekord. Nakon kratkog, rekordan broj bodova imali su i u slobodnom programu te za čak 10 bodova popravili svoj osobni rekord (163.29) koji im je donio konačno 11. mjesto na ovogodišnjoj Zlatnoj pirueti, ali i još jednu potvrdu plasmana na Svjetsko prvenstvo sljedeće godine.

„Ponovili smo nastup od dan prije i ponovno imamo osobni rekord. Skokovi baš nisu danas išli po planu, ali ostalo je sve bilo jako dobro. Samo sa skokovima nisam zadovoljna. Ali na tome se može raditi. Vraćamo se u Rusiju i radimo dalje za Europsko prvenstvo koje nas čeka početkom siječnja. Atmosfera je večeras bila super, jako puno ljudi je došlo, podržali su nas tijekom cijelog programa“, rekla je nakon nastupa Lana Petranović.

Najbolja klizačica 53. Zlatne piruete je Gruzijka Anastasija Gubanova koja je 2018. na ovom natjecanju bila srebrna, ali tada je klizala za Rusiju. Sada je osvojila prvu veću medalju pod novom zastavom. U kratkom programu je bila najbolja, u slobodnom treća, ali svejedno dovoljno za zlato (184,29). Dva puta drugu ocjenu u Sisku imala je aktualna viceprvakinja Amerike Amber Glenn koja je osvojila srebro sa 183,36 bodova. Najbolji slobodni program otklizala je danas Estonka Niina Petrokina, a kada se zbroji njezina 4. ocjena iz prvoga dana, donosi joj broncu (182,57).

Hrvatski klizač Jari Kessler natjecanje je završio na 19. mjestu (190,23), dok je Charles Henry Katanović bio 26. (149,41).

Nakon sportskih, Amerikanci su osvojili i konkurenciju plesnih parova na ovogodišnjoj Pirueti. Kaitlin Hawayek i Jean-Luc Baker skočili su sa drugog mjesta nakon ritam plesa na vrh pobjedničkog postolja (191,32). Ovo im je čak četvrta medalja na Zlatnoj pirueti, ali prvi put zlato. Srebrni su bili 2015. i 2016. godine, te brončani 2017.

Srebro su u Sisku osvojili Litavci Allison Reed i Saulius Ambrulevicius (180,15), a broncu ruski plesni par Jelizaveta Šanajeva i Devid Narižnji (177,83).