
povezane vijesti
Na posljednjem katu zgrade novoobnovljene Nove interne sisačke bolnice otvoren je Odjel pojačane internističke skrbi s koronarnom jedinicom.
Otvaranjem ovog suvremeno opremljenog prostora značajno se unapređuje kvaliteta skrbi za pacijente s akutnim kardiološkim i drugim životno ugrožavajućim stanjima, uz usklađenost sa svim relevantnim nacionalnim i međunarodnim standardima.
„Otvaramo moderan i najsuvremenije opremljen Odjel koronarne jedinice s intenzivnim liječenjem, napravljen i opremljen po svjetskim standardima. Time radimo značajan iskorak u pružanju usluge srčanog zdravlja stanovnicima naše županije. Otvoren je prostor koji će omogućiti našem stručnom timu da pruži najbolju moguću njegu u kritičnim trenucima i pridonijeti spašavanju života naših pacijenata. I ovim korakom smo opravdali izjavu kako postajemo najmodernija opća bolnica u Hrvatskoj.“, rekao je ravnatelj bolnice dr. Igor Vrga.
Uslijed potresa gotovo sve zgrade sisačke bolnice bile su oštećene i ne samo zgrade bolnice nego i brojne zgrade domova zdravlja te ostalih zdravstvenih ustanova. Krenulo se u obnovu, a župan Ivan Celjak ističe da su potres iskoristili kao priliku za razvoj.
„Krenuli smo te 2021. i bilo je teško zamisliti ovo što imamo danas. Do sada smo obnovili, uredili i opremili mnoge zgrade u zdravstvenu sustavu, 11 zgrada doma zdravlja i 14 zgrada bolnice, uključujući NPB dr. Ivan Barbot Popovača, od toga smo obnovili 20 školskih zgrada, izgradili 4 nove školske zgrade, oko 300 kilometara cesta i brojne druge projekte. Međutim, jedan od ciljeva koji smo si zadali je da želimo da naš županijski mikrozdravstveni sustav bude najbolji u Hrvatskoj. Idemo ka tome. Imamo novu infrastrukturu, najnoviju, najmoderniju opremu koja postoji u svijetu, a znamo da od uvijek imamo najbolje medicinsko i nemedicinsko osoblje i upravo ste vi ljudski resursi, najvažniji resursi i na vama gradimo novu, najmoderniju bolnicu u Hrvatskoj.“
Otvaranju Odjela pojačane internističke skrbi s koronarnom jedinicom nazočio je ministar Branko Bačić koji je istaknuo kako je odlučeno da se objekti ne vraćaju u prvobitno stanje, već da se grade prema najvišim sigurnosnim standardima. Zahvaljujući sredstvima iz Fonda solidarnosti, za područje pogođeno petrinjskim potresom osigurano je 319 milijuna eura.
„Podaci govore da je doista ovaj objekt kroz proteklih tri godine iz jedne bolnice koja je bila oštećena nakon potresa u prosincu 2020. godine, danas zablistala, rekao bih, u punom sjaju i za to smo osigurali sredstva negdje na iznos oko 50 milijuna eura.
No nije samo ova bolnica zdravstvena ustanova na području Sisačko – moslavačke županije koja je obnovljena, koja je uređena, već svi objekti, a njih je 21 na području županije koji su prošli kroz proces obnove za što je ukupno osigurano 75 milijuna eura.
Ono što danas mogu reći, a s obzirom da sam bio baš dan nakon potresa u ovoj bolnici i znam kakva je bila situacija i koja je bila zabrinutost svih nakon tog potresa, nisam siguran da smo tada obilazeći bolnicu i sami vjerovali da ćemo četiri i pol godine nakon toga doista svjedočiti da je bolnica opremljena na najvišoj mogućoj razini.“, rekao je ministar Bačić dodajući da je napravljena povijesna obnova.
Vrijednost medicinske opreme nabavljene za novi Odjel iznosi gotovo milijun eura, a sam Odjel značajno doprinosi učinkovitosti zdravstvenog sustava, dostupnosti usluga i sigurnosti pacijenata u Sisačko-moslavačkoj županiji.