povezane vijesti
U organizaciji Građanske inicijative „Moj grad Sisak“ i Projekta građanskih prava (PGP) Sisak, a uz podršku Gradske tržnice Sisak održan je susret s građanima povodom obilježavanja Svjetskog dana tolerancije koji se u svijetu obilježava 16. studenog.
Bila je ovo prilika da se s građanima razgovara o toleranciji, ljudskim pravima, suživotu, migracijama stanovništva i sl. Uz zainteresirane građane na susretu su bile i osobe pod međunarodnom zaštitom. Susretu su se priključili Ivica Rendulić, zamjenik gradonačelnice Grada Siska, Slavko Jerković iz Policijske uprave Sisačko-moslavačke, ravnateljica Osnovne škole Braća Bobetko Karolina Čutuk i učiteljica Refika Omerćehaić, te Azra Mulabdić iz Centra za kulturu dijaloga.
Dr. sc. Daša Poredoš Lavor iz Građanske inicijative predstavila je projekt SuPER – susreti podrške, edukacije i rada kojeg provodi Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“, uz partnerstvo s Osnovnom školom Braća Bobetko Sisak i Centrom za socijalnu skrb Sisak. Projekt financira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Ivan Plavljanić iz PGP-a predstavio je projekt Pružanje potpore osobama pod međunarodnom zaštitom za njihovo uključivanje u život lokalne zajednice i tržište rada, koji je također financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Sudionici ovog susreta imali su priliku razgovarati o raznim životnim temama, upoznati se i družiti, uz okrjepu koju su im osigurali organizatori.
Protiv stigmatizacije (znači negativnog obilježavanja osobe samo zato što je po nečemu drugačija) i netolerancije treba se boriti sustavnim informiranjem o neopravdanosti predrasuda, psihoedukacijom, neposrednim kontaktom s grupama prema kojima postoje predrasude, stvaranjem odgovarajućih dovoljno socijalno osjetljivih propisima i sl. – pojasnila je Poredoš Lavor.
Zahvaljujemo svim partnerima i suradnicima na angažmanu oko ovog današnjeg susreta, uz jasnu poruku: Tolerancija se uči i usvaja tijekom cijelog života – to je cijelo-životni proces. Prihvaćanje različitosti stvara osjećaj osobnog zadovoljstva, sreće i pozitivne energije – zaključno poručuju iz Građanske inicijative i PGP-a.