Svećenički dan Sisačke biskupije

sisakportal-hr

Prvi ovogodišnji Svećenički dan Sisačke biskupije održan je u četvrtak 6. veljače, a započeo je svečanim misnim slavljem u sisačkoj katedrali povodom četvrte obljetnice proslave ponovne uspostave Sisačke biskupije. Na slavlju koje je predvodio sisački biskup Vlado Košić okupilo se šezdesetak svećenika biskupije koji su i na ovaj način zahvalili Bogu za Biskupiju.

Svecenicki dan Sisacke biskupije - 01

Susret je nastavljen u Dvorani bl. Ivana Pavla II. u sisačkom Velikom Kaptolu gdje je okupljenima predavanje na temu „Crkveni nauk i komunistička ideologija: teorija i praksa“ održao prof. dr. Slavko Slišković s KBF-a u Zagrebu.
Govoreći između ostalog o nasilju koje je počinjeno nad Crkvom od strane komunističkih režima, prof. Slišković je istaknuo kako se nerijetko zaključuje kako se radilo o pojedinačnim slučajevima ili spontanim incidentima, međutim, podrobnijom analizom marksističkog učenja lako se uočava sustavna i represivna borba protiv Crkve jer u svome „Manifestu“ komunisti izjavljuju otvoreno kako se njihovi ciljevi mogu postići samo nasilnim rušenjem čitavog dosadašnjeg društvenog poretka. „Taj su dokument kao bazu za razvoj budućeg komunističkog društva sastavili Karl Marx i Friedrich Engels. U rastućim broju obespravljenoga radništva 19. stoljeća markizam je nalazio svoju bazu, pa im nije odgovarala djelatnost Crkve na praktičnom polju kroz razna katolička udruženja i socijalne pothvate, a još veću prijetnju vidjeli su u njezinu socijalnom nauku. Komunizam je nadalje imao za cilj uništenje dotadašnjeg društvenoga poretka na području obitelji, obrazovanja, nacije i prava na privatno vlasništvo koje je Crkva zagovarala i čuvala, pa je morao ući u otvoreni sukob s katoličanstvom“, rekao je predavač, te podsjetio kako je papa Pijo XI. odgovorio na ove napade enciklikom „Divini Redmptoris“ 1937. godine jasno osuđujući komunizam. „Ova je osuda nastupila nakon gotovo čitavog stoljeća koje je Crkva trpjela napade od strane komunizma na teorijskom i praktičnom polju. Papa je imao pred očima bolna iskustva komunističkog terora nad Crkvom kao ustanovom, njezinim zaređenim službenicima i vjernicima laicima u Meksiku i Španjolskoj, ali i odnos komunista prema pravoslavnim kršćanima u Rusiji.

Svecenicki dan Sisacke biskupije - 02

Donoseći povijesni pregled progona Crkve u svijetu od strane komunizma Slišković je posebno istaknuo Meksiko gdje su oni trajali još od 20-ih godina 19. stoljeća i odnijeli su desetke tisuća života, a meksički su katolici morali i oružano braniti svoje pravo na vjerovanje. Ništa manje okrutan nije bio ni republikanski režim u Španjolskoj, o čemu svjedoči činjenica da je Crkva do sada službeno proglasila mučenicima oko 1000 španjolskih kršćana. Ruska pravoslavna crkva doživjela je također užasnu represiju pa je Drugi svjetski rat dočekalo tek oko 1% od prije revolucionarnih crkava. Govoreći o komunizmu u Jugoslaviji prof. Slišković je rekao kako su dolazeći na vlast imali već desetljećima razrađene represivne metode drugih zemalja u odnosu prema Crkvi, ali i iskustvo da će im Crkva biti najsnažniji oponent u izgradnji društva po mjeri njihove ideologije. Stoga su od prvih dana započeli sustavan progon Crkve i na sve su je načine nastojali staviti pod vlastitu kontrolu.

U drugom dijelu susreta, biskup Košić izvijestio je o brojnim nadolazećim događajima u Biskupiji. Između ostalog nadolazećem Stepinčevu, Danima bolesnih i starijih, susretu biskupa i krizmanika, Danima kršćanske uljudbe i susretu s ovogodišnjim katekumenima i odraslim pripravnicima za sakrament kršćanske inicijacije. Biskup je i upoznao svećenike s pismom biskupa Zagrebačke crkvene pokrajine roditeljima krizmanika i pismu biskupa župnicima i pastoralnim djelatnicima o pripremi i slavlju sakramenta svete potvrde.

Svecenicki dan Sisacke biskupije - 03

Planove i programe svojih aktivnosti u budućem razdoblju predstavili su povjerenici i voditelji pojedinih ureda. Tako je povjerenik za pastoral mladih upoznao okupljene s tijekom priprema za SHKM u Dubrovniku, a voditeljica Ureda za kulturu gđa Spomenka Jurić predstavila je datume postavljanja spomen ploča u župama u kojima su u Drugom svjetskom ratu i poraću ubijeni svećenici, kao i rodnim župama ubijenih svećenika koji su svoju službu vršili izvan područja Biskupije. Ravnateljica Caritasa Biskupije izvijestila je o aktivnostima u prošloj godini i uspješnosti akcija koje su provedene u suradnji sa župama, te potakla župnike u kojima još ne djeluju župni Caritasi da ih zbog bližnjih potrebitih svakako pokrenu. Sljedeći Svećenički dan održat će se 6. ožujka 2014. godine.

najčitanije