Sisački HDZ: Deseci lomova vodovodnih cijevi, a Siščani sve plaćaju

imp

1109 Hdz 4

Stanje vodoopskrbe i kanalizacije na području Grada Siska bila je tema tiskovne konferencije koju je u Ulici Andrije Hebranga u Sisku održala Gradska organizacija HDZ-a.
Naime, u posljednjih nekoliko dana na području Siska zabilježeno je čak 10 puknuća vodovodne cijevi od čega 5 u Ulici Andrije Hebranga.

 

Ulica Andrije Hebranga

Apsurd je da je upravo u toj ulici gradska uprava netom pred parlamentarne izbore naručila novi asfalt preko starih dotrajalih vodovodnih cijevi.

 

1109 Hdz 3

 

Siščani se pitaju kako je moguće da su radove izvodili bez ikakve koordinacije sa Sisačkim vodovodom, firmom u vlasništvu Grada, da su stavljali novi asfalt, a ispod su ostavili trule vodovodne cijevi? – pitao je u ime gradskog HDZ-a Domagoj Orlić.

U posljednjih nekoliko dana imamo više od 10 puknuća vodovodnih cijevi na području grada Siska, a posebno ovdje na području Željezare. Pet puta je pucala cijev u Ulici Andrije Hebranga, pucale su cijevi i u Ulici kneza Domagoja i Ulici kneza Trpimira. Također pucale su cijevi i u Ulici hrvatskih domobrana, Quirinovoj ulici i tako dalje. Ono što je posebno je da se tome ne vidi kraj.
Uzrok je vrlo jednostavan, u velikom dijelu grada ispod zemlje su vodovodne cijevi prastare i trule, još dodatno oštećene od potresa, nitko ih već godinama ne mijenja i ti lomovi će slijediti i dalje. Svi smo svjedoci kako se gradska vlast i gradonačelnica u ožujku ove godine pohvalila da je Ulica Andrije Hebranga dobila novi nogostup, međutim kod stavljanja novog sloja asfalta nogostupa ispod su ostale stare i trule cijevi. Mehanizacija koja je prošla nogostupom dodatno je uništila te cijevi i zato dolazi do ovih puknuća.“, kaže Orlić.

 

1109 Hdz 1

 

Dotrajale cijevi vjerojatno su dodatno oštećene i u potresu krajem 2020. godine, a Orlić podsjeća kako se i obnova komunalne infrastrukture mogla financirati putem Fonda solidarnosti.

„Ono što je posebno bolno za sve nas koji živimo ovdje u Željezari, iako je gradonačelnica putem društvenih mreža komunicirala drugačije, da je potrebno dugotrajnu dokumentaciju izrađivati, ishoditi sve dozvole – to je apsolutna laž. Grad Sisak je izdao građevinsku dozvolu još u siječnju 2020. godine, upravo za rekonstrukciju vodoopskrbne mreže ovdje u Ulici Andrije Hebranga, međutim podsjetit ću, u travnju su bili parlamentarni izbori, gradonačelnica nije imala vremena i jednostavno je između toga
da osigura sebi saborsku fotelju i da osigura Željezarcima redovitu vodoopskrbu, nažalost odabrala ovo prvo. U fondu solidarnosti, između ostaloga, bili su osigurana sredstva i za komunalnu infrastrukturu, naravno i za vodoopskrbu.

Podsjetit ću javnost na činjenicu da su 2018. godine gradonačelnica grada Siska i tadašnji direktor Sisačkog vodovoda, inače kum sisačke gradonačelnice, u medijima se pohvalili kako su potpisali ugovor za projekt aglomeracije Sisak 2. Taj projekt je obuhvaćao djelomično izgradnju vodoopskrbne mreže, ali i kanalizaciju za sva sisačka naselja koji to nemaju. To je bilo 2018., rok za izradu prijavne dokumentacije, a to obuhvaća projektnu dokumentaciju i građevinske dozvole, bio je dvije godine, a gradonačelnica je pompozno najavila da će projekt aglomeracije biti završen za tri do četiri godine, dakle do kraja 2022. godine.
Danas je 2024., šest godina nakon te najave, Grad Sisak u ovom trenu ima otprilike 40% realizirane prijavne dokumentacije i imovinsko-pravnih odnosa. Ne da nije projekt aglomeracije završen, nego nisu i odradili polovicu pripremne dokumentacije.“, napominje Orlić.

 

 

Ulica Andrije Hebranga 2 1109 Hdz 2

 

Edita Baltić, vlasnica je frizerskog salona u Hebrangovoj ulici i za normalno poslovanje voda joj je neophodna. Za pomoć se obratila Gradu i kao odgovor dobila blokiranje na fb stranici Grada Siska.
„Bilo je jako teško za funkcionirati. Snalazila sam se s kanistrima, grijem na kuhalo, polijevam lončićem, onako, kao u prahistorijskom dobu. Imam puku sreću da živim tu u kvartu, u jednoj ulici radim u drugoj živim, u obje pucaju cijevi. Postavila sam objavu na Facebook profilu Grada, a rješenje su pronašli u blokadi na društvenim mrežama. Nikakva komunikacija s Gradom nije moguća. Svi mi koji prigovorimo za bilo što u ovome gradu, dobijemo blok na društvenim mrežama i onda se problem riješi. Problema nema ako nema tko prigovarati. Ja sam istu prepisku s našom gradonačelnicom vršila 2020. godine. 3. rujna tu pred salonom su pukle cijevi dva puta u jednom danu, bila sam isto par dana bez vode, na što je ona meni odgovorila da je sanirano. Ja sam rekla da nije sanirano nego da je prikriveno i onda mi je rečeno da sve ide u obnovu 2021. godine, asfalt, cijevi, sve. U redu 2021. godine nije se moglo zbog potresa, lani 2023. su radili asfalt tu u našoj ulici, nisu rađene cijevi. Krajem 2023., početkom 2024., rađeni su nogostupi i opet se nisu radije cijevi, sad je raskopana i cesta i nogostup i sve je raskopano. Opet smo na starom. Sve ono što se novo napravilo sad je opet raskopano.“, kaže Edita dodajući kako je tek nekoliko dana od puknuća cijevi stigla cisterna s vodom.

 

Edita Baltić

„Našim umirovljenicima koji su ovdje bolesni, stariji je teško otići bilo do tržnice, bilo do trgovačkog centra. Tu u dućanu nije ni bilo za kupit vode. Znači nikoga nije briga, a gospođa gradonačelnica ni u jednom trenutku nije kročila nogom u Caprag da vidi što se događa. Tu nema puno obrtnika, u ovom kvartu sam ja i dućan, mi smo u stvari najgore prošli, s tim da meni egzistencija ovisi o vodi. Ja radim s vodom, frizerski posao se ne može raditi bez vode. Bilo bi lijepo da nas gradonačelnica posjeti, da vidi kako mi živimo u ovom kvartu i da ovaj kvart pripada isto gradu kao i neki drugi kvartovi u kojima se ona češće nalazi.“, poručila je Edita Baltić.

 

Edita Baltić 2

najčitanije