
Prije otprilike mjesec i pol dana formirana je udruga “Letimo odgovorno – hrvatska udruga za dronove”, koja djeluje sa sjedištem u gradu Sisku. Bespilotne letjelice sve su prisutnije u našem svakodnevnom životu, bilo da ih koristimo za snimanje iz zraka, u poljoprivredi, nadzoru ili čak u hitnim službama. Dronovi su danas lako dostupni – dovoljno je otići u trgovinu ili naručiti online i već sutra možete imati vlastiti dron. No, upravo zbog te dostupnosti mnogi korisnici uopće ne znaju što smiju, a što ne smiju raditi s njim. Sve je više ljudi koji kupuju dronove iz znatiželje, bez ikakvog predznanja o pravilima letenja.
„Sama inicijativa o osnivanju udruge krenula je prije otprilike godinu i pol. Svi se u udruzi već godinama bavimo bespilotnim letjelicama. Namjena dronova je zaista široka, od vojne do civilne upotrebe, a nama je želja pružiti sugrađanima znanje i vještine kako legalno i ispravno koristiti letjelice“, kaže Matej Marjanović, predsjednik udruge Letimo odgovorno – hrvatska udruga za dronove, koja u Sisku okuplja stručnjake s ciljem promicanja sigurnog i pravilnog letenja dronovima.
Udruga djeluje u nekoliko sekcija o kojima nam je više ispričao Matija Severović.
„Udruga djeluje u četiri sekcije. Imamo „Uvode u bespilotne letjelice“ te „Tehnologiju i komponente bespilotnih letjelica“. Tu se bavimo komercijalnim dronovima koji se mogu jednostavno nabaviti u svakoj trgovini. Građanstvu želimo kroz te sekcije približiti znanja kako rukovati njima bez ometanja ili ugrožavanja zračnog prostora. Imamo i napredne razine „FPV dronovi i oprema“. To su dronovi koje vidimo na ratištima, ali mogu se takvi dronovi koristiti u razne civilne svrhe. Pohađatelji te sekcije mogu naučiti kakve su komponente takvih dronova, kako se prolazi kroz softver u kojem se on programira, kako se slaže, kako se leti u simulatoru ili stvarnom svijetu, tako da ćemo ih obučiti za siguran let u FPV kategoriji. Zadnja sekcija je „Napredne tehnike, inovacije i tehnologije“. Sekcija se bavi razvojem ideja dronova i kroz koju možemo napraviti neku inovaciju kakva još u svijetu ne postoji“, pojasnio je Matija Severović, također jedan od osnivača udruge koji je sredinom ožujka u odgojno-obrazovnom i kulturnom centru u Rimskoj 19 u Sisku pobijedio na finalnom natjecanju za mlade stručnjake, studente i učenike srednjih škola pod nazivom “Dron Challenge 2025”.
Natjecanje na temu izrade i dizajniranja bespilotnih letjelica organizirao je Centar za svemirsku i inovativnu tehnologiju. U izradi idejnog projekta bespilotne letjelice-drona za civilnu primjenu sudjelovalo je 11 timova studenata i srednjoškolaca, koje čine 2 člana. Pobjednički duo čine upravo Matija Severović i Daniel Maričić koje sada čeka put u SAD, u Sjevernu Karolinu gdje će dodatno razvijati svoju ideju .
U svrhu osnaživanja zajednice i povećanja svijesti o pravilnom korištenju dronova, udruga “Letimo odgovorno” nudi besplatne edukacije. Same radionice, odnosno grupe bit će formirane prema ranijem predznanju, a uključiti se mogu i oni koji nemaju nikakvo predznanje i oni koji već imaju iskustvo upravljanja bespilotnim letjelicama.
„Naša misija je pružiti besplatnu edukaciju svim građanima diljem Hrvatske! Djelujemo u gradu Sisku i na sportskom aerodromu Šašina Greda, a polaznicima je samo potrebno da dođu i steknu znanja o sigurnom i zakonitom korištenju dronova. Zahvaljujući podršci naših partnera, Aeroklubu Sisak, Centru za svemirsku i inovativnu tehnologiju, Tehničke škole Sisak i Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo, uspješno provodimo naš rad i edukacije. Njihova podrška nam omogućuje da nastavimo s ciljem podizanja svijesti o ispravnom korištenju dronova. Naš program sastoji se od teorijskog dijela koji se održava u prostorijama naše udruge, a praktični dio provodimo na sportskom aerodromu Šašina Greda. Nakon završetka osnovnog tečaja, svaki polaznik bit će osposobljen za udaljenog pilota u A1/A3 potkategoriji otvorene kategorije i dobit će službenu licencu. Također, postoji mogućnost naknadnog polaganja za A2 kategoriju.
Polaznici će imati mogućnost odabrati jednu od naših različitih sekcija, među kojima se nalaze izrada FPV dronova, programiranje, modelarstvo i mnoga druga zanimljiva područja! Ako ste strastveni prema dronovima i novim tehnologijama, na pravom ste mjestu! Pozivamo sve zainteresirane da se pridruže našim radionicama! Kroz različite aktivnosti vezane uz dronove, osigurat ćemo da svaki polaznik stekne vještine potrebne za odgovorno i zakonito korištenje letjelica“, kažu u Udruzi.
Prijave su dostupne na poveznici.