Nakon posljednjih zbivanja u Ini (događaji vezani uz maloprodaju, reorganizaciju i otkaze kao i ostavke predsjednika RV INA-e, i opoziva i smjene sindikalista ) u Sisku je 10.studenog osnovan novi sindikat u Ini, Nova solidarnost.
„Pred 70ak prisutnih, uputili smo se na novi put, sigurno težak, ali znamo svoj cilj. Zahvaljujem svima na iskazanoj podršci, a posebice kolegama koji su potegli iz Slavonije, Dalmacije, kolegama iz drugih borbenih sindikata koji su pružili nesebičnu pomoć, prijateljima iz Radničke fronte, a posebno mladim školovanim ljudima iz udruge BRID (Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju). U nastavku je dio pojašnjenja zašto i kako?
Suradnja sa poslodavcem, a sve manji kontakt sa radnicima o čijoj sudbini i radno-pravnom statusu bi morali brinuti, sve veće nezadovljstvo radnika, te pozivi za osnivanjem novog sindikata, prirodno su doveli do ideje o osnivanju novog sindikata. Mada u početku i sami utemeljitelji protiv takve ideje, vremenom je postalo jasno da je to jedini način kako pokušati spasiti RNS i Inu. Jasno je da se sadašnji sindikati ne mogu mijenjati, jer su čvrsto autokratski vođeni od sindikalnih vođa koji godinama stvaraju mrežu podobnih, kako bi mogli ostati nedodirljivi na svojim položajima. Želja nam je stvoriti novi, moderan sindikat, utemeljen na demokratskoj volji njegovih članova.
Unatoč promišljanjima skupine radnika kako bi u svom nazivu trebali imati riječ rafinerija ili Ina, nismo si htjeli dozvoliti ograničenja bilo koje vrste. Osnovni plan je djelovanje na nivou cijele Ine, ali isto tako ostaviti prostora za suradnju i eventualno udruživanje sa drugim istinskim i borbenim sindikatima, također nezadovoljnih današnjom sindikalnom scenom, pa tako i samim središnjicama.
Riječ SOLIDARNOST ne samo da vuče poveznicu sa Lech Walesom i istinskim pokretom za prava radnika, već i zato što je to i osnovni motiv u davnoj prošlosti osnivanja sindikata. U mnogim sindikatima i danas je solidarnost navedena kao prva uloga sindikata, prije kolektivnog pregovaranja.
Današnji sindikati imaju strukturu piramide, gdje se uglavnom sluša jednog ili dva čovjeka u vrhu, ideje se prenose na tijela sindikata, a radnik najčešće ne zna mnogo. Želja nam je piramida koja će kretati od dna prema vrhu. Najjači dio sindikata su radnici i želja nam je da u novom sindikatu tako i bude. Svatko ima pravo glasa, radnici sami biraju povjerenike, svi se mogu kandidirati i biti izabrani ako njihova sredina to izglasa. O svim bitnim pitanjima za radnike, savjetuje se sa samim radnicima (anketama, razgovorom, referendumom itd.). Dijeljenje informacija preko mreže povjerenika i njihovih zamjenika, te elektroničkom poštom mora biti konstanta. Povjerenici moraju biti među radnicima, te svojim znanjem pomoći u rješavanju svakodnevnih problema. Formiramo novi sindikat, sa malim grupama radnika na čijem čelu su povjerenici koji će Zakon o radu i kolektivni ugovor poznavati kao svoj džep. Posebnu pozornost ćemo usmjeriti na izobrazbu i seminare koji neće biti u funkciji zadovoljavanja forme, već prenošenje relevantnih znanja od iskusnih stručnjaka, dokazanih u borbi za prava radnika.
Predsjednik sindikata ne može biti na čelu sindikata kao što je to slučaj danas, desetljećima, te se time odmicati od realnosti i problema radništva, a biti sve bliži onoj drugoj po prirodi stvari suprostavljenoj strani.
Radnik je radnik, bez obzira u kojem je sindikatu. Radnici ne smiju biti robovi naizgled suprostavljenih sindikalnih čelnika (mada odgovorno tvrdim da danas u Ini dobro surađuju), te imati različita mišljenja jer im je tako nametnuto od istih. Problem radnika u rafinerijama ili u maloprodaji ili u bilo kojem segmentu Ine, je zajednički problem svakog radnika. Nije niti manji niti veći, niti ne postoji ako je član drugog sindikata i to naprosto treba biti polazišna osnova. Stoga ne mislimo da je ovo novo dijeljenje među ljudima, već naprotiv, nova poveznica. Cilj je djelovati na postojeće sindikate da im problem bilo kojeg radnika bude zajednički problem, a ne da skrbe samo o svojim članovima ili samo o segmentu poslovanja u kojem imaju većinu.
Zbog svega navedenog idemo borbeno, za svako radno mjesto, za svakog radnika!“ – napisao je Predrag Sekulić, predsjednik sindikata Nova Solidarnost, na svom Facebook profilu.
Na mjesto predsjednika sindikata izglasan je Predrag Sekulić, Merlino Koren je izglasan na mjesto predsjednika skupštine, za glavnu tajnicu sindikata Nova solidarnost izabrana je Željka Vrbaslija, dok su Igor Pešun, Siniša Krković, Krešimir Marjaković, Mario Kovačev, Ivan Plazanić, Danijela Danilović i Davor Rosandić imenovani na poziciju članova izvršnog odbora. Izglasani članovi izvršnih tijela funkcije će tehnički obnašati do prve izborne skupštine sindikata, koja bi se trebala održati u idućih nekoliko tjedana, nakon što sindikat bude i službeno registriran pri Ministarstvu rada i mirovinskog sustava. Među prvim temama koje Nova solidarnost planira adresirati jesu nepovoljne promjene ugovora o radu u maloprodaji.