povezane vijesti
„Imamo konačno, rekla bih, proračun iz snova. Onakav kakav sam samo mogla sanjati prije pet godina kada sam planirala svoj prvi proračun“, rekla je to gradonačelnica Kristina Ikić Baniček na današnjoj sjednici sisačkog Gradskog vijeća predstavljajući najvažniji gradski dokument, Proračun grada Siska za 2019. godinu.
S 14 glasova za i 7 protiv Gradsko vijeće prihvatilo je 287 milijuna (287.434.473,00 kn) težak proračun. U kreiranju gradske blagajne kroz aplikaciju Moj proračun sudjelovalo je 7000 Siščana, no samo je njih 569, napominje gradonačelnica, dalo konkretne prijedloge. „Zadovoljna sam jer smo ove godine dobili znatno više amandmana u odnosu na prošlu godinu. Zadovoljna sam i zato što se ponovno dogodilo da su kapitalni projekt poput Holandske kuće, Centra kreativne industrije i sportska dvorana na Zelenom Brijegu prepoznati. Zanemariv je broj ljudi (manje od deset) koji su rekli da ti projekti nisu potrebni. Većina se složila da je to dobro i da je to potrebno. Prepoznata su i naša nastojanja da imamo toplu i kuhanu hranu u školama i vrtićima, te da koristimo zdravu hranu koju proizvode naši OPG-ovci. S opravdanjem smo uložili znatna sredstva u taj dio infrastrukture škola i vrtića jer je to Siščanima važno. Svakako ćemo to nastaviti i u 2019.“,kaže gradonačelnica.
Na amandmane naših sugrađana, koji uključuju više novaca udrugama koje rade s djecom s poteškoćama u razvoju, više novca vrtićima i školama bit će svakako preusmjereno dio od 3,3 milijuna kuna koliko je Grad planirao za nabavku besplatnih školskih udžbenika za sisačke osnovce. S obzirom da će nove udžbenike za učenike osnovnih škola osigurati država, taj ćemo novac, svakako ističe Ikić Baniček, kvalitetno iskoristiti. „Predlažem da tih 3,3 milijuna kuna primarno preraspodijelimo na projekte koji su još u idejnoj fazi. Dakle da ih stavimo u stavku Razvojni projekti Upravnog odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša. Otvorio se prostor da budemo izdašniji s prijedlozima naših građana koji su mi preko aplikacije Moj proračun, njih 269, rekli jasno i nedvosmisleno što žele povećati a što žele smanjiti. Najviše glasova za povećanje stavki dobilo je osnovno školstvo. S obzirom da će udžbenike platiti država, predlažem da 200 tisuća kuna iznad već određenih sredstava za prehranu osnovnoškolaca i vrtićanaca nominiramo za podizanje standarda naših vrtićkih i školskih kuhinja. Kao i prošle godine nemam izbora nego smanjiti sredstva za udruge proizašle iz Domovinskog rata i vjerske zajednice jer to traže građani, a povećat ćemo sredstva namijenjena djeci s teškoćama u razvoju i naknadu za novorođenu djecu s dvije na tri tisuće kuna.“, istaknula je Ikić Baniček.
Kapitalni projekti u idućoj 2019. godini uključuju izgradnju sportske dvorane na Zelenom Brijegu, Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac će se preseliti na novu lokaciju (nekadašnja zgrada OTP banke), a tu je i Interpretacijski centar Segestika-Siscia.
„Početak radova na novoj sportskoj dvorani bit će sigurno u trećem kvartalu iduće godine, budući da ćemo prvi kvartal iskoristiti za izradu pripremnih radova (geomehanički radovi, arheološka istraživanja, geodetska izmjera). Iza toga ide priprema idejnog projekta, raspisivanje natječaja po principu ključ u ruke i ako bude sve po planu očekujem da krajem drugog ili početkom trećeg kvartala potpišemo ugovor s izvođačem i da krenu radovi. Tada to onda ovisi o vremenskim prilikama ili neprilikama. Ako jesen i zima budu kao i ove godine sigurno će se znatno vidjeti vizure i krenuti s izgradnjom dvorane. Nadam se da ćemo do tada doći i sredstva za Zvonimirovu ulicu koja ne samo da će dati novo ruho Zvonimirovoj, nego i novu pristupnu cestu koja će povezivati Zvonimirovu i Komunalnu zonu. Mislim da će to znatno podići prometnu povezanost ali i kvalitetu života svih naših sugrađana koji ostavljaju aute u Zvonimirovoj i okolnim ulicama jer će biti dovoljno parkirnih mjesta za sve.“, napominje gradonačelnica.
Gotovo 33 milijuna kuna namijenjeno je održavanju komunalne infrastrukture. Radovi na prometnoj infrastrukturi ovise napominje gradonačelnica o projektu Sisak 2: „Dakle projektu sufinanciranom od Hrvatskih voda i EU fondova. Sada se izrađuje dokumentacija a sami radovi koji će biti teški negdje 350 milijuna kuna kreću već iduće godine, tako da sve one prometnice na sjevernom dijelu Zelenog Brijega koje sada nemaju vodu i odvodnju ćemo riješiti kroz Sisak 2. Onda ćemo riješiti i njihovo asfaltiranje jer nije imalo smisla stavljati asfaltni sloj na prometnice koje nemaju osnovnu infrastrukturu. Osim toga riješit ćemo i dugogodišnji problem Lonjske ulice gdje se još uvijek nisu riješili imovinsko-pravni odnosi. Naći ćemo neki kompromis, a sve kako bi tom brzorastućem naselju izašli u susret.“
Tu je još i uređenje parkirališta u Capragu i Sisku Novom, a milijun kuna osigurano je za male komunalne akcije koje će se raditi u dogovoru s prijedlozima gradskih četvrti i mjesnih odbora.
Rashodi za nabavu proizvedene dugotrajne imovine planirani su u iznosu od 41.447.394 kn, a odnose se na kupnju kuće Mueller, izgradnju Ulice Tina Ujevića, izgradnju komunalnog pristaništa, novi vrtić Sunce, projektnu dokumentaciju za izgradnju dječjeg vrtića u Galdovu, dogradnju vrtića Bubamara, izgradnju dvorane Zeleni brijeg, poslovne objekte kuće Striegl i zgradu Gradskog muzeja Sisak, izgradnju bazena s toboganom i dr.