
povezane vijesti
Povodom Dana planeta Zemlje, aktivisti i građani Siska i Popovače, okupljeni u Građanske inicijative „Siščani ne žele biti Smetlišćani“, „Zaštitimo Sisak“ i „Potok“, šalju apel radi najavljene gradnje mega industrijskih postrojenja za uzgoj i preradu peradi u SMŽ, i izražavaju zabrinutost zbog ovih projekata koji prijete zdravlju ljudi, okolišu i dugoročnoj održivosti života u lokalnoj zajednici.
Noseći transparente s jasnom porukom: „NE Pilićarskoj eko bombi!“, građani šalju jasnu poruku.
„Ne možemo i ne smijemo šutjeti dok su ugroženi naši najdragocjeniji resursi – zrak koji dišemo, tlo koje nas hrani, pitka voda, ali i budućnost naše djece. Naša odgovornost je zaštititi prirodu, zdravlje i zajednicu, a ovaj trenutak zahtijeva našu punu angažiranost jer jedino ujedinjeni možemo osigurati bolju sredinu za život i odrastanje budućih generacija. Ovim putem pozivamo građane svih gradova i sela predviđenih kao lokacije za gradnju megafarmi pilića ili postrojenja u Sisačko-moslavačkoj županiji da se ujedine i aktivraju oko istog cilja; Borba za opstanak na našoj zemlji i našoj djedovini!”, poručuju predstavnici građanskih inicijativa.
“Ključni problemi koji su istaknuti u Sisku, odnose se prvenstveno na krajnje neprikladnu lokaciju planiranih postrojenja; klaonica i bioplinsko postrojenje trebali bi biti smješteni svega nekoliko stotina metara od osnovne škole, dječjeg vrtića i gusto naseljenog stambenog područja, što izaziva opravdanu zabrinutost zbog mogućih posljedica po zdravlje djece i lokalnog stanovništva. Osim neprikladne lokacije, projekt nosi ozbiljne zdravstvene i okolišne rizike: predviđeno je skladištenje 60 tona amonijaka u blizini gusto naseljenih predgrađa, intenzivan promet teških kamiona te mogućnost kontaminacije zraka, tla i podzemnih voda, uz znatnu potrošnju pitke vode – sve to na području gdje lokalni vodovod već sada ima ograničene kapacitete i lošu infrastrukturu. Dodatno, s obzirom na to da je Hrvatska u sektoru peradarstva gotovo samodostatna, ovakav industrijski zahvat prijeti destabilizacijom tržišta, gašenjem brojnih OPG-ova i ozbiljnim posljedicama po domaću proizvodnju i prehrambenu sigurnost. Blizina parka prirode Lonjsko polje, svega od 1 km od lokacije Okoli te mogući negativni učinci na prirodu tema su za sebe. Alternativa ovako intenzivnoj i invazivnoj proizvodnji hrane postoji i nalazi se u tradicionalnijoj i ekološkoj proizvodnji zdrave hrane koju pokreću mladi ljudi i to je cilj kojem treba težiti.
Posebno zabrinjava činjenica da se cijeli projekt provodi bez punog uključivanja javnosti, suprotno europskoj Direktivi 2011/92/EU, Aarhuškoj konvenciji i važećem hrvatskom zakonodavstvu. Traže neovisnu reviziju svih postupaka vezanih uz izdavanje dozvola i promjena prostornih planova, dostupnu i pravovremenu pravnu zaštitu te pravodobno, dostupno informiranje stanovništva o svim postupanjima kako bi se omogućilo ravnopravno uključivanje lokalne zajednice u sve faze odlučivanja koje se tiču okoliša, zdravlja i kvalitete života.“, ističu Građanske inicijative želeći ovim apelom upozoriti na sve nabrojene rizike te zahtijevaju potpunu uključenost u procese odlučivanja.
Poručuju da projekt ove veličine i potencijalnog utjecaja ne može i ne smije biti proveden bez njihovog aktivnog sudjelovanja i privole, te pozivaju nadležne institucije da odmah obustave daljnje korake dok se ne ispune svi uvjeti transparentnosti, zakonitosti i zaštite javnog interesa.