
Druga edicija Re:think festivala, sisačkog festivala ulične umjetnosti ima specifičnu vremensku formu. Počeo je 15. lipnja i trajat će još neko vrijeme, kako bi se prilagodili umjetnicima.
‘Od početka festivala urugvajski kolektiv Colectivo Licuado i urugvajski umjetnik Alfalfa napravili su dva murala na križanju Ulice hrvatskih domobrana i Strossmayerove, gdje smo dobili specifičnu priču koja se nadovezuje na Priče iz davnina’, rekla je Alma Trauber, jedna od organizatorica festivala Re:think.
Odmora nema, rad na novim muralima je krenuo.
‘U utorak je rad na svom muralu počeo Ivan Blažetić Šumski, također na križanju Ulice hrvatskih domobrana i Strossmayerove, i to je jedan od dva velika ovogodišnja morala. Na muralu je počeo raditi i meksički umjetnik Farid Rueda i to na adresi Braće Čulig 2, površini koja je vidljiva kad se silazi s Novog mosta.’
Po završetku na dvije navedene lokacije, festival se nastavlja radom umjetnice Marine Mesar koja će raditi mural na stambenoj zgradi u Ulici Jurja Križanića, a u međuvremenu su nastala i tri murala na Kazalištu 21 gostujućeg umjetnika Robina Abramovića.
I dugački zid Mlina i pekara ove je godine došao na svoje.
‘Dobili smo izvanredan rad na zidu Mlina i pekara. Imali smo ideju da realiziramo cijeli ophodni zid, koji je već poznat po radovima, no konzervatorski odjel je odlučio zaštititi postojeće radove, pa se naš umjetnik Chez nastavio na njih i tako dao zidu novi identitet’, kaže Trauber.
Problema sa stanarima, nastavlja trauber, nije bilo. Štoviše, kaže kako nailaze na jako dobre reakcije kod sugrađana.
‘Oni koji su možda u startu pristupali svemu s rezervom, ipak odlično reagiraju kad su murali gotovi. Svima nam je drago što ta umjetnost dopire do svih generacija i svi na radove reagiraju na svoj način, što je bio jedan od prvih ciljeva festivala.’
Festival se nastavlja, a pošto u rezultatima uživamo već sad, ne sumnjamo da će i po njegovu završetku grad biti još ljepši.