povezane vijesti
Početkom ove godine Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ započela je s provedbom projekta Human Voices (MARIO Minorities/Accountability/Rights/Independence/Organisational development). Projekt ima za cilj jačanje manjinskih prava u Republici Hrvatskoj, a fokus kampanje bio je u gradovima Zagrebu, Sisku i Karlovcu gdje trenutno borave značajne skupine manjina poput izbjeglica i stranih radnika, kao i povijesno prisutne vjerske i nacionalne manjine.
„S ovim projektom promičemo prava svake osobe na priznavanje i poštivanje svojih ljudskih prava putem uklanjanja predrasuda, smanjenjem diskriminacije manjina te informirajući širu javnost o njihovim kulturnim, vjerskim i drugim identitetima. Prva aktivnost s kojom smo započeli realizaciju našeg projekta je bilo istraživanje putem fokus grupe., u fokus grupama sudjelovale 34 osobe u dobi od 20 do 72 godine. Istraživanje je sadržavalo 15 pitanja o zadanoj temi te nekoliko primjera slučajeva diskriminacije iz izvješća pučke pravobraniteljice.“, doznali smo od voditeljice projekta Azre Mulabdić.
Kao najčešći oblici diskriminacije prepoznati su etnički, nacionalni, vjerski oblici, pripadnost manjinama, zdravstveni te diskriminacija po pitanju seksualna orijentacija. „Kao zasebna kategorija koja do sada nije službeno kategorizirana i klasificirana javlja se prisustvo diskriminacije po osnovi bivanja ili ne bivanja u članstvu određene političke stranke. Prema mišljenju i iskustvima sudionika, posljedica diskriminacije u značajnoj mjeri se reflektiraju u svim segmentima svakodnevnog života, pri zapošljavanju u odgojno-obrazovnom sustavu, javnoj upravi, zdravstvu i socijalnoj skrbi, ali i na javnim mjestima u obliku manjka tolerancije pojedinaca ili skupina koji imaju razne predrasude prema nepoznatom i drugačijem, iako te nametnute ili iracionalno stvorene različitosti, nemaju nikakve negativne posljedice na njih osobno, njihova prava i živote općenito“, dodala je Mulabdić.
Uz fokus grupe održane su radionice psihosocijalne podrške te će se i nastaviti kroz mjesečne sastanke za sudionike do kraja provedbe projekta, a navedene radionice je vodila dr. sc. Daša Poredoš Lavor. Do sada je održano 10 radionica na kojima su sudjelovale 53 osobe. „Čovjek je samo ili dobar ili loš i ne bi ga trebale definirati nikakve druge osobne karakteristike“, zaključila je Mulabdić.
Kampanja projekta bavila se predrasudama koje postoje iz obje perspektive građana, a popraćena je s četiri videa i četiri priče metodom pripovijedanja. Materijal će biti korištena kao izložbeni postav Human Library te će biti objavljena publikacija, a sve s ciljem senzibiliziranja lokalne zajednice za prava manjina i jačanja manjinskih skupina u upoznavanju i borbi za svoja ljudska prava.
Sve projektne aktivnosti traju do kraja studenoga ove godine, a upravo u sklopu projekta u Sisku je otvorena izložba „Moja priča“. Tako je prikazana video priča kulturnog medijatora i prevoditelja za arapski jezik Salama Al Nidawija, potom je prikazana video priča predsjednika Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Hrvatskoj i odvjetnika Bermina Meškića, voditeljice odjela za zaštitu migranata HCK GD Sisak Kamilie Alashe te video priča farmaceutske tehničarke Razane Naddaf. Među ostalima, metodom pripovijedanja napisane su priče o pripadnicama i pripadnicima romske, srpske, bošnjačke i češke nacionalne manjine s područja Siska i Petrinje.
Nakon uvodnog obraćanja moderatorice dr .sc. Daše Poredoš Lavor, Mulabdić je predstavila aktivnosti i rezultate projektnih aktivnosti, a potom je održan prvi panel na temu „Pravo na život u zajednici – koliko nam je važna integracija i zaštita ljudskih prava“ u kojem su sudjelovali Salama Al Nidawija, odvjetnik Bermin Meškić i Mario Gršić s Petrinjskog radija. Potom je održan i drugi panel na temu „Jednakost i ravnopravnost – rad s manjinskim skupinama stanovništva“ u kojem su sudjelovali Dino Sivić iz Projekta građanskih prava Sisak, Neira Kadić Meškić iz Centra za kulturu dijaloga iz Zagreba i Paula Raužan iz Agencije lokalne demokracijeSisak. Skup je okupio i sudionike iz Iraka, Azerbajdžana te Bugarske. Naime projekt Human Voices spojio je Građansku inicijativu „Moj grad Sisak“ i Rodopchanka Women´s Club iz Bugarske, te su na skupu bile aktivistice za zaštitu prava žena, mir i nenasilje Radka Tuneva-Yanchevska i Neli Petrova.
Konačni zaključak ovog skupa s kojim su se složili svi sudionici bio je: „Čovjek je samo ili dobar ili loš i ne bi ga trebale definirati nikakve druge osobne karakteristike“.