Scena Sisak s predstavom "Ljetni dan" pobjednik ovogodišnje smotre kazališnih amatera SMŽ

Ljetni dan

Scena Sisak pobijedila je i ove godine i predstavljati će SMŽ na 65. Festivalu hrvatskih kazališnih amatera.

 

IZVJEŠĆE IZBORNIKA

 

„Ljetni dan“, Scena Sisak

Jedna od, reklo bi se, „stožernih“ kazališno amaterskih skupina Sisačko-moslavačke županije zasigurno je Scena Sisak. Već godinama poznata i prepoznata kao ne samo produkcijski, što god to u amaterskim uvjetima značilo, lokalno najsnažniji akter, njezina prava snaga nije u elaboriranoj opremi i dekoru, kostimografskoj ili scenografskoj razini izvrsnosti, nego u nosećoj ideji o amaterskom kazalištu kao ozbiljnoj djelatnosti koja poštuje uzuse izvedbene umjetnosti u cjelini. Od ideje, preko izbora predloška, redateljske interpretacije sve do glumačke dosljednosti i stremljenja filigranskoj minucioznosti tehničke realizacije, predstave Scene Sisak gotovo u pravilu zadovoljavaju sve navedene kriterije i stoga ona zasluženo jest, ne samo po broju nagrada i priznanja kojima se, u broju i značenju može pohvaliti, u samom vrhu domaće amatersko-kazališne produkcije. Pritom ne treba zaboraviti ni činjenicu kontinuiteta, jer čak i kad je neki od navedenih segmenata slabiji, ili se krenulo nekim putem koji ne zavređuje daljnje istraživanje, Scena Sisak ostaje dosljedna sebi što znači da uporno radi, prijavljuje i prezentira svoj rad, zbog čega opstaje, a nerijetko i pobjeđuje.

 

Ovogodišnja produkcija Scene Sisak „Ljetni dan“ sukus je dugogodišnjih traženja, ali i odjek nekadašnjeg velikog uspjeha, jer autor „Ljetnog dana“ potpisao je i predložak za predstavu s kojom je ova skupina svojedobno trijumfirala na Festivalu hrvatskih kazališnih amatera. Slawomir Mrožek, poljski satiričar i apsurdist, ne slučajno i karikaturist, očito na poseban način rezonira sa Scenom Sisak, jer nakon nagrađenog i hvaljenog komada „Na pučini“ ona ponovno poseže za njim, gotovo jednako uspješno. „Ljetni dan“ možda jest manje poznat od Mrožekovih dramskih tekstova, ali je jednako potentan kao i oni uspješniji ili razvikaniji.

 

Jednostavna troakterska struktura ponovno je prisutna, kao i u „Na pučini“, s razlikom da je taj treći ovoga puta treća. Ona je manje akter a više agens u duodrami dvojice samoubojica od kojih nijedan to zapravo nije isprva, ili ga razvoj komada takvim otkriva. Riječ je o filozofskoj raspravi zaogrnutoj dramskim celofanom gdje pozicije variraju jednako kao i determinacije: dvojica nominalnih samoubojica otkrivaju svoje motive kako bi se opravdali i kako bi izbjegli ono što su si namijenili kao sudbinu. Kad se u mušku sliku između Cinika i Idealista umiješa Žena, život odjednom postaje nešto vrjedniji življenja, ali s rizikom kompetitivnosti i njezinih posljedica.

 

Redatelj Tihomir Kosić stabilno gradira igru s jedne strane iskusnog Zorana Ivanića, a s druge ambicioznog i agilnog Luke Horvatića, gradirajući pojavnost i utjecaj Olge Crnobrnja upravo onoliko koliko je nužno za promjene, ili otkrivanja, motivacije njihovih likova. Istovremeno, produkcijski uvjetovan minimalizam dekora maksimalno stavlja u funkciju nerazlučivosti i neodređenosti prostora i vremena, pri čemu je odluka za povijesni kostim ujedno i arbitrarna i očuđujuća, te tako dvostruko funkcionalna.

 

Zaključak

U skladu s pravilima Festivala hrvatskih kazališnih amatera i 2022. osnovanog Festivala hrvatske pučke drame, selektor na županijskim smotrama može odabrati po jednu predstavu za svaki od navedenih, te je stoga moja odluka da u sezoni 2025. sa Smotre kazališnih amatera Sisačko-moslavačke županije na Festival hrvatskih kazališnih amatera ide predstava „Ljetni dan“ Scene Sisak dok za Festival hrvatske pučke drame smatram da nije bilo kandidata.

najčitanije