Veljačka Mjesečnica: Korizmeno odricanje od svake nade...

ibb

261020211635247045.jpeg

Najposebniji mjesec u godini: jedini mjesec ženskog imena, jedini koji ima manje od 30 dana i jedini u kojem se održava narodni ritual tjeranja jednog godišnjeg doba i prizivanja drugog. I kad smo kod toga, ove je godine veljača po posebnosti nadmašila samu sebe pa Fašniku dala naopaki zadatak: otjerati proljeće koje nam je startalo oko Nove godine i prizvati zimu koja će onda valjda potrajati do travnja…

Do fašnika sve bilo u redu: krenule visibabe, krenuli maksimalci do petnaestice, Konzum taman u letke stavio akciju na ugljen i ćevape, zimska služba počela pospremati sipinu u skladište.. i onda Fašnik svojim prizivanjem proljeća dozvao zimu.

Pa budući da smo proteklih dana po strani ostavili i Plenkovića i Todorića (čak i Martinu Dalić) i da su ekrane zauzeli reporteri s injem u obrvama i ledenicama u nosevima, i mi ćemo vremenskim prilikama dati prvo poglavlje Mjesečnice – koja je bila najviša a koja najniža temperatura, koliko smo imali snijega i kiše i za koliko nam se celzijevaca ohladila veljača od prvog do zadnjeg dana, ispričao nam je Nebojša Subanović iz www.meteo.info:
”Najviša temperatura izmjerena u veljači u Sisku iznosila je 15,2 stupnja i izmjerena je 1. veljače. A najhladnije je bilo 28.veljače kada je izmjereno -11,3 celzijevca. Oborina je bilo 136,5 mm/m2, što je unutar prosjeka za veljaču, a od 28 dana u mjesecu njih 19 je bilo s oborinama. Najviši snježni pokrivač u veljači iznosio je 22 centimetra”.
Tako kaže naš meteorolog, no za pretpostaviti je da postoje pojašnjenja i od onih ‘relevantnijih stručnjaka’ koji znaju je li za proljeće u siječnju i nagli dolazak zime u veljači kriv desni ili lijevi vjetar; jesu li globalnim meteorološim poremećajima kumovale ‘45-a ili ’91-a…Na tu temu, primjerice, imate niz stručnih radova na Fejsu. A za one koji žele više, savjetujemo Sisački forum. Samo ne preporučujemo da se uključujete u te znanstvene rasprave ako ne želite saznati da vam je djed bio komunist, a baka nacist. Ovisno o tome čiji ste projekt pohvalili – Ivin ili Kristinin.

Jer, Ivo i Kristina se ni u najljubavnijem mjesecu u godini nisu uspjeli pomiriti, pa tamo gdje je stalo u siječnju, nastavilo se u veljači. Ali s tjedan dana zakašnjenja. Iz nepoznatog razloga, tek 7. veljače župan je reagirao na gradonačelničino priopćenje kojim je prokomentirala njegovu siječanjsku izjavu da bi nam država trebala platiti da živimo u ovoj županiji.

Župana ljuti što gradonačelnica ”kao pismena osoba čita samo djelomično i to baš ono što želi pročitati te, sukladno navedenom, djelomično vidi i čuje”. Pa joj poručuje: ”Uozbiljite se”.
”Politička isključivost koju pokazujete i nepotrebna žestina u retorici koju unosite u političku komunikaciju mi pomaže da shvatim zašto odbijate suradnju na svim vitalnim projektima sa županijskom vlašću”, kaže župan u priopćenju i dodaje kako njegova pružena ruka suradnje i dalje stoji jer mu je ”interes građana grada Siska kao i cijele Županije iznad bilo kojeg osobnog političkog interesa”.

Isti je dan gradonačelnica uzvratila novim priopćenjem u kojem tvrdi da je županov poziv na suradnju licemjeran jer u službenim dopisima suradnju s njom redovito odbija te mu savjetuje: ”Drugi puta kada mi želite nešto poručiti prvo dva puta pročitajte žvrljotine koje ste ispisali pa poderite to i bacite u smeće. Dobronamjeran je to savjet da se ubuduće više ne sramotite”.

Ljubavi između SDP-ove i HDZ-ove struje nije bilo ni na sjednici Gradskog vijeća, na kojoj smo tijekom aktualnog sata mogli poslušati o uobičajenim nezadovoljstvima zbog neodgovorenih (ali i odgovorenih) pitanja, o matematici, o demokraciji, o trubama, suzama pa čak i suosjećajnosti:

A nakon aktualnog sata oporba je napustila sjednicu jer joj nije prošao prijedlog da se na dnevni red stavi projekt zapošljavanja žena kroz pomoć u kući osobama s invaliditetom, starim i nemoćnima, kojeg bi provodio Grad Sisak. Ta je inicijativa oporbi odbijena jer se takav projekt, tvrde u gradskoj upravi, već provodi na nivou Grada Siska:

”Zahvaljujem na inicijativi gospodina Žaka, međutim, oni koji su mu pisali ovo što je danas čitao, trebali su mu dopisati da se u partnerstvu s Gradom na taj natječaj u ovom trenutku prijavilo 10 udruga civilnog društva, uz gradski Crveni križ koji je nositelj tog cijelog programa u ime Grada. Tako da je meni žao da ova točka dnevnog reda vama služi kao politikanstvo. Da preko žena koje su nezaposlene ovdje pokušavate obmanuti javnost. Ne biste to trebali raditi. Mislim da to nije u redu”, poručio je zamjenik gradonačelnice Marko Krička, nakon čega su vijećnici iz oporbenih klupa napustili vijećnicu. Pa je nastavak sjednice prošao bez rasprave i s jednoglasnim izglasavanjem programa Sisački poduzetnik/ca 2018., izbora novog ravnatelja Doma kulture Branka Ištvančića, više financijskih sredstava vatrogascima, reorganizacije civilne zaštite i tako dalje….

I drugo lokalno ‘vijeće mudraca’ je u veljači održalo svoju redovnu sjednicu – Županijska skupština na kojoj smo doznali da se 1.ožujka (iliti jučer) polaže kamen temeljac za središnji paviljon u sisačkoj bolnici: ”Gradnja Središnjeg paviljona počinje 1.ožujka. Svečano otvorenje radova je u 11 sati”, rekao je na sjednici Županijske skupštine župan Ivo Žinić, no to je bilo prije Fašnika pa se nije znalo da će dozivanje proljeća dozvati zimu i da će se 1.ožujka lopatati snijeg, a ne rupa u zemlji za polaganje kamena temeljca.
Sve u svemu, početak radova u krugu bolnice se nije dogodio kad je najavljen. Ali, na kojekakve odgode radova smo navikli, baš kao i na verbalne sudare županijskih vijećnika na koje je ponovno potrošen dobar dio sjednice:

I dok su županijski vijećnici u toploj dvorani raspravljali o vitalnim stvarima poput kršenja poslovnika i procedure oko dopune dnevnog reda, sisački su rafinerci brojali dane do prosvjeda na Markovom trgu na kojeg su se uputili po snježnoj mećavi i na debelim minusima, kako bi još jednom pokušali spasiti što se spasiti da.

Pet autobusa s oko 250 radnika Rafinerije s Markova se trga u Sisak vratilo neobavljena posla: nitko iz Vlade tog im dana nije otvorio vrata Banskih dvora.
Prekjučer, nekoliko dana nakon prosvjeda, Stožer za obranu Rafinerije opet je potegnuo do Zagreba na ranije zakazan sastanak s ministrom energetike Tomislavom Ćorićem. No, kako doznajemo od vođe Stožera Predraga Sekulića, u Ministarstvu nisu ni pregledali podatke koje im je Stožer poslao kao pripremu za sastanak, a za taj su propust optužili – tajnicu.
Nakon svega, dogodilo se da prvi put u povijesti Stožerovih akcija od Sekulića nismo dobili optimističnu izjavu: ”Ništa nam ne ulijeva povjerenje da će se nešto značajno promijeniti”

Sve u svemu, veljača nas je temeljito zakinula i za ljubav i za prve znake proljeća, ali nam je zato priuštila dvadesetak centimetara snijega, skoro isto toliko celzijevaca u minusu i nastavak političkih sapunica (koje toliko traju da više nismo sigurni jesu li to reprize nekih starih epizoda ili samo nemaštoviti plagijati).

No, zato nam se u svoj svojoj raskoši ukazalo Korizmeno odricanje. Od svake nade.

najčitanije